Dubaj na wyciągnięcie ręki. TOP 5 atrakcji, które musisz zobaczyć w najbogatszym mieście świata

Jeszcze 60 lat temu Dubaj był małą, zapuszczoną mieściną, jednak po odkryciu ropy wszystko się zmieniło. Dziś mieszka tu ponad 3 mln ludzi, a każdego roku miasto odwiedza kilkanaście milionów turystów, którzy przyjeżdżają by podziwiać niespotykane nigdzie indziej bogactwa.
Dubaj na wyciągnięcie ręki. TOP 5 atrakcji, które musisz zobaczyć w najbogatszym mieście świata

Dubaj to najpopularniejsze miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które zaczęło się rozrastać po tym, jak w 1968 roku odkryto tam złoża ropy naftowej. Niespodziewane bogactwo pozwoliło miastu rozwinąć się do niespotykanych rozmiarów i pretendować do miana stolicy świata. Jeśli nie politycznej, to z pewnością turystycznej.

Rocznie Dubaj odwiedza ponad 16 mln turystów. Nie ma w tym nic dziwnego, bo dubajski rozmach nie ma sobie równych na całym świecie. Wiele z tamtejszych atrakcji trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa, a kolejne zapierające dech w piersiach budynki i konstrukcje wciąż powstają.

W naszym zestawieniu przedstawiamy TOP 5 najpiękniejszych, największych i najbardziej zachwycających atrakcji Dubaju, które każdy miłośnik podróży powinien odwiedzić chociaż raz w życiu. Sprawdźcie, co warto zobaczyć i wyruszcie w podróż. Naprawdę warto, tym bardziej, że już od września PLL LOT uruchamia bezpośrednie połączenie między Warszawą a Dubajem. 

1.  Burdż Chalifa

Burdż Chalifa / (fot. Getty Images)

Burdż Chalifa to rekordowo wysoki drapacz chmur. Ozdobił panoramę Dubaju w 2010 roku, pobijając przy tym kilka rekordów światowego budownictwie. Mierząc 828 metrów nie tylko jest najwyższym budynkiem na świecie, ale jest też wyposażony w najwyższy szyb windowy na świecie i posiada najwyżej położone na świecie tarasy, które są dostępne dla gości. 

Najwyższy taras znajduje się na wysokości 555 metrów i jest otwarty dla turystów, którzy wykupią bilet. Aby dojechać na docelowe 148. piętro, na poziomie 125. piętra goście muszą przesiąść się do drugiej windy. W cenie biletu jest kawa i mały poczęstunek. 

Z tarasu rozlega się widok nie tylko na istniejącą już metropolię i wody Zatoki Perskiej, lecz także na dopiero powstającą część miasta. 

Na szczycie budynku znajduje się 28-metrowa iglica wychylająca się po 1,5 m na lewo i prawo, dzięki czemu ekstremalnie wysoka konstrukcja nie chwieje się i nie wibruje.

2. Dubai Mall

Dubai Mall / (fot. Getty Images)

Dubai Mall to największe na świecie centrum handlowe. Na powierzchni 548 tys. metrów kwadratowych znajduje się 1200 sklepów oraz 160 restauracji i kafejek. Ale – jak wszystko w tym mieście – nie jest to zwyczajna galeria pełna butików oraz większych i mniejszych sklepików, a prawdziwa architektoniczna perełka.

Sercem centrum jest gigantyczne akwarium, w którym mieści się 10 mln litrów wody. W jego wnętrzu pływa ponad 33 tysiące zwierząt morskich należących do 140 różnych gatunków. Oprócz barwnych ryb i skorupiaków znajdziemy tu także rekiny i płaszczki. 
Śmiałkowie mogą zanurkować wśród tych magicznych i urokliwych stworzeń, a mniej odważni mogą podziwiać ten zaczarowany świat przez szybę.

3. Palma Jumeirah

Palma Jumeirah / (fot. Getty Images)

Jedna z tzw. wysp palmowych – trzech największych sztucznych wysp na świecie, które swoją nazwę zawdzięczają kształtowi przypominającemu liść palmy. Gdy w 2001 roku dubajczycy rozpoczęli usypywanie wysp, wielu nie wierzyło w sukces przedsięwzięcia. Dziś wiemy, że odważna wizja się ziściła. 

Palma Jumeirah jest pierwszą ukończoną sztuczną wyspą. Jej budowa pierwotnie miała zakończyć się w 2006 roku, ale z powodu zmian w projekcie nieco się przedłużyła i wyspa została ukończona dwa lata później. 

Na wyspie znajdują się luksusowe wille dla turystów, kompleksy hotelowe i mieszkalne, a także liczne atrakcje – sklepy, kawiarnie, restauracje, a nawet parki wodne. 

4. Ain Dubai

Ain Dubai / (fot. Getty Images)

Ain Dubai, położony na innej sztucznej wyspie Dubaju – Bluewaters Island, to kolejna rekordowa dubajska konstrukcja. Ain Dubai to gigantyczny diabelski młyn o imponującej wysokości 210 m. To najwyższa tego rodzaju konstrukcja na świecie. 

Rekordowo wysoki diabelski młyn zapewnia panoramiczne widoki na miasto i wody Zatoki Perskiej. Umożliwia podziwianie przepięknego dubajskiego wybrzeża oraz imponującej panoramy mariny, a także najsłynniejszych atrakcji turystycznych miasta, takich jak Burj al-Arab, Palmę Jumeirah i Burj Khalifa. 

U podstawy koła znajduje się strefa rozrywki, centra handlowe, restauracje, budynki mieszkalne i targ z lokalnymi produktami. 

5. Fontanny Dubajskie

Fontanny Dubajskie / (fot. Getty Images)

Będą w Dubaju koniecznie trzeba odwiedzić dzielnicę Downtown Dubai i zatrzymać się przy największych tańczących fontannach na świecie.

System fontann umieszczony jest pod taflą wody jeziora Burdż, u stóp centrum handlowego Dubai Mall, na powierzchni równej dwóm boiskom do piłki nożnej. Fontanny wyrzucają strumienie wody na wysokość 140 metrów.

Wieczorami (od godziny 18.) co 30 minut fontanny są uruchamiane, aby zacząć swój oszałamiający kolorowy taniec. Podświetlane strumienie wody tańczą w rytm rozmaitych melodii, takich jak „Thriller” Michaela Jacksona, „Time to Say Goodbye” Andrei Bocellego i Sary Brightman czy przeboju „Power” K-popowej grupy EXO.

Bulwar Fontann Dubajskich pozwala odwiedzającym zbliżyć się do spektaklu i spacerować po 272-metrowej pływającej platformie – zaledwie 9 m od fontann.