Dwugłowy smok z Turcji. Niesamowite znalezisko z czasów średniowiecza

Archeolodzy, którzy badali pozostałości pewnego średniowiecznego zamku, odnaleźli tam misę zawierającą nietypowe wizerunki. Jeden z nich ukazuje smoka z dwiema głowami. 
Dwugłowy smok z Turcji. Niesamowite znalezisko z czasów średniowiecza

Znalezisko sięga czasów dynastii Artukidów, rządzącej na terenach dzisiejszej południowo-wschodniej Turcji około 800 lat temu. Poza podobizną smoka, naukowcy zidentyfikowali także wizerunki psa oraz skorpiona. Wspomniana misa miała mieć prozdrowotne działanie, chroniąc przed ugryzieniami i ukąszeniami. 

Czytaj też: Coś dziwnego wydarzyło się z polem magnetycznym Ziemi. Dowody znaleziono w niespodziewanym miejscu

Znaleziono ją w wykonanej z terakoty rurze wodociągowej na terenie Hasankeyf, czyli pozostałości osady sprzed około 12 000 lat. Co ciekawe, wykopaliska na tych terenach są prowadzone od 1985 roku, choć w ostatnim czasie nabrały rozmachu. Archeolodzy muszą bowiem mierzyć się z presją czasu wywołaną coraz częstszymi powodziami, które są powiązane z pobliską tamą. Napływ wody to oczywiście potencjalne zagrożenie zniszczeniem cennych dowodów na temat mieszkańców tych terenów sprzed tysięcy lat. 

Dwugłowy smok, wraz z psem i skorpionem, zostały umieszczone na misie pochodzącej z XII lub XIII wieku. Miała ona mieć lecznicze działanie

Zamek, na terenie którego udało się dokonać tego wyjątkowego znaleziska, powstał za panowania wspomnianej dynastii. Artukidzi rządzili tymi terenami przez około trzy stulecia, wchodząc w tym czasie w konflikt z krzyżowcami oraz Cesarstwem Bizantyjskim. Z pewnością był to więc napięty okres dla lokalnych mieszkańców.

Co możemy powiedzieć na temat samej misy? Jej lecznicze działanie miało mieć zarówno doraźny, jak i prewencyjny charakter. Innymi słowy, pijąc z niej, można było nie tylko zapewnić sobie ochronę przed zagrożeniami ze strony zwierząt. Taki płyn miał również pomagać w sytuacji, gdy dany człowiek padł już ofiarą ugryzienia lub ukąszenia. Poza psem, skorpionem i dwugłowym smokiem, twórca misy umieścił na niej także fragmenty Koranu oraz magiczne symbole. 

Czytaj też: Szwajcarskie Stonehenge zawiera zaskakujące obiekty. Archeolodzy próbują wyjaśnić ich przeznaczenie

Podobne przedmioty stosowano w różnych częściach świata i z pewnością nie były one zarezerwowane wyłącznie dla mieszkańców dzisiejszej Turcji. Szczególnie popularne tego typu artefakty okazują się w Tybecie. Autorzy dotychczasowych ustaleń przeanalizowali spisy dotyczące innych znalezisk i doszli do wniosku, że nauce są znane co najmniej 22 inne misy o rzekomo leczniczym działaniu.