Dwulatka z Kalifornii przyjęta do Mensy. Jest najmłodszą Amerykanką w tym gronie

Kashe Quest ma zaledwie dwa lata, ale już potrafi czytać, zna na pamięć całą tablicę Mendelejewa i potrafi rozpoznać po kształcie i nazwać wszystkie amerykańskie stany. Kilka tygodni temu oficjalnie została zaliczona do członków Mensy.
Dwulatka z Kalifornii przyjęta do Mensy. Jest najmłodszą Amerykanką w tym gronie

Mensa to największe i najstarsze międzynarodowe stowarzyszenie, które zrzesza ludzi o wysokim ilorazie inteligencji. Do Mensy należy ponad 145 tys. osób z ponad stu krajów. Aby zostać członkiem Mensy, należy przystąpić do testu badającego inteligencję i uzyskać wynik pozwalający na stwierdzenie, że należymy do 2% populacji o najwyższym ilorazie inteligencji.  

Do tego elitarnego grona dołączyła ostatnio Kashe Quest z Kalifornii. Dziewczynka ma nieco ponad dwa lata (trzecie urodziny będzie obchodzić w lipcu), co sprawia, że jest obecnie najmłodszą członkinią amerykańskiej Mensy.  

Dwulatka ze 146 punktami IQ  

Rodzice Kashe mówią, że ponadprzeciętne zdolności ich córki ujawniły się, jeszcze zanim zaczęła mówić. Już jako niemowlę prawidłowo dopasowywała klocki do kształtów, a mając zaledwie 16 miesięcy była w stanie rozpoznać zapisane słowa. Gdy tylko wypowiedziała pierwsze słowo, postępy w rozwoju stały się jeszcze bardziej widoczne. Wkrótce zaczęła mówić zdaniami zawierającymi pięć lub więcej słów, co nie jest typowe w tak młodym wieku.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @itsmejit

– Zawsze wykazywała skłonność do odkrywania swojego otoczenia i zadawania pytań „dlaczego?”. Jeśli czegoś nie wie, chce dowiedzieć się, co to jest i jak działa, a kiedy się tego nauczy, korzysta z tego – mówi ojciec dziewczynki Devon, w rozmowie z CNN. 

Mama genialnej dwulatki, Sukhjit, przyznaje, że początkowo byli zaskoczeni, ale i zaniepokojeni szybkim rozwojem córki. Gdy Kashe miała 18 miesięcy, rodzice postanowili skonsultować się z pediatrą. – Podczas kontrolnego badania powiedziałam lekarce, gdzie Kashe jest pod względem znajomości kształtów, kolorów i liczb. Chciałam, aby spojrzała na to wszystko z perspektywy, a ona powiedziała, że to niesamowite i warto się temu przyjrzeć – opowiada mama. 

Gdy rodzice zrozumieli, że ich córka rzeczywiście jest wyjątkowo inteligentnym dzieckiem, postanowili zabrać ją do psychologa. Ten po pierwszych rozmowach zdecydował się przeprowadzić test IQ. Wynik – 146 punktów.  

Dwulatka potrafi czytać i uczy się pendżabskiego 

Teraz rodzina skupia się na postępach Kashe i stara się zapewnić jej wszystko, czego potrzebuje do właściwego rozwoju. Obecnie dziewczynka potrafi już liczyć i czytać na poziomie wczesnoszkolnym, zna na pamięć wszystkie pierwiastki oraz nazwy amerykańskich stanów, ich kształt i położenie. Kashe zna też 50 znaków języka migowego, uczy się języka pendżabskiego i hiszpańskiego.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @itsmejit

Rodzice starają się też dbać o inteligencję emocjonalną córki, aby nad wyraz rozwinięta inteligencja logiczna nie odbiła się na jej zdrowiu psychicznym i relacjach z bliskimi. Podkreślają, że mimo wysokiego IQ, dziewczynka pod wieloma względami nadal zachowuje się jak „zwykłe dziecko”. Jej ulubioną bajką jest „Kraina lodu” i pewnie to ona będzie tematem przewodnim jej trzecich urodzin.  

Sukhjit, która ma doświadczenie w edukacji, nie chce przyspieszać momentu, w którym Kashe pójdzie do przedszkola. Co więcej, aby uniknąć stygmatyzacji i wywierania presji na córkę rozważa stworzenie nowoczesnej placówki edukacyjnej.  

– W głębi serca wciąż ma dwa lata i musi być z dziećmi w swoim wieku. Nie możemy wywierać na nią presji, aby była dojrzalsza niż powinna lub zachowywała się jak dorosła – mówi mama dwulatki. 

 

Źródło: CNN