Dyskopatie – choroby cywilizacyjne naszych czasów

Dyskopatia – co to takiego?

Choć jeszcze do niedawna choroby kręgosłupa kojarzyły nam się głównie ze starszymi osobami, dziś zdajemy sobie sprawę, że mogą one dotykać ludzi w każdym wieku. Dyskopatie to jedne z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, na które często skazuje nas siedzący tryb życia. Warto wiedzieć, że można jednak żyć bez bólu – z pomocą przychodzą nam specjalistyczne operacje z zakresu ortopedii i neurochirurgii.

Dyskopatie zaliczyć możemy do najczęściej spotykanych chorób kręgosłupa, będących jednocześnie schorzeniami o charakterze cywilizacyjnym. Dolegliwości powstają wskutek uszkodzenia dysków znajdujących się między kręgami, czyli krążków międzykręgowych. W takiej sytuacji dochodzi do wysuwania się ich miękkiej, wewnętrznej części – zaczyna ona uciskać na nerwy. Odczuwamy wówczas silny ból, zlokalizowany w miejscu zależnym od umiejscowienia tych zmian. Najczęściej jest to kręgosłup w odcinku lędźwiowym, lecz również w odcinku piersiowym czy szyjnym. Nieleczona choroba prowadzić może do zaburzenia funkcji ruchowych i czuciowych, a nawet do trwałego kalectwa.

Nie jesteśmy skazani na ból

Dyskopatia to nie wyrok – na szczęście obecnie lekarze są w stanie skutecznie leczyć tego typu schorzenia. Kiedy rehabilitacja oraz leczenie farmakologiczne okazują się niewystarczające, pozostają nam operacje kręgosłupa. Tego rodzaju zabiegi przeprowadzane są między innymi w Szpitalu Centrum ENEL-MED, gdzie na pacjentów czekają nie tylko wybitni specjaliści z zakresu ortopedii i neurochirurgii, lecz również nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz komfortowe warunki. Bez długiego oczekiwania w kolejkach zostaniemy otoczeni kompleksową opieką, obejmującą leczenie operacyjne, jak również rehabilitację, pozwalającą na szybki powrót do zdrowia.

Operacja kręgosłupa – dlaczego warto?

Kiedy inne metody zawodzą, operacja kręgosłupa staje się koniecznością. Dla wielu z nas wiązać się to może z różnego rodzaju obawami. Warto pamiętać, że zabieg przede wszystkim przyniesie nam ulgę, uwolni od bólu i pozwoli normalnie funkcjonować. Dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych technologii oraz bazowaniu na zaawansowanej wiedzy medycznej, stosowane są możliwie mało inwazyjne metody, pozwalające szybko wrócić do zdrowia oraz zminimalizować ryzyko powikłań. Warto poszukać placówki medycznej, w której będziemy mogli liczyć na kompleksową, fachową opiekę podczas leczenia. Dyskopatie to trudny przeciwnik, jednak zajmując się problemem odpowiednio wcześnie oraz korzystając ze zdobyczy współczesnej medycyny można pokonać ból.