Dzieci urodzone latem są zdrowsze

Dzieci, które przyszły na świat latem są zdrowsze w okresie dorastania i w życiu dorosłym – twierdzą naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Brytyjscy specjaliści swoje wyniki opublikowali w magazynie „Heliyon”. Twierdzą, że ich wyniki dotyczą szczególnie dziewczynek. To już kolejne badania na ten temat. Wcześniej wykazano, że dzieci, które przychodzą na świat od czerwca do sierpnia mają wyższy wzrost i większy masę ciała.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge wzięli pod uwagę zarówno masę ciała i wzrost jak również to, kiedy one dojrzewają. Posłużyli się danymi 450 tys. osób zgromadzonych przez UK Biobank.

Główny autor badań dr John Perry wraz ze swym zespołem wykazał, że dzieci urodzone latem są wyższe i cięższe, ale dziewczęta w okresie dorastania nieco później zaczynają dojrzewać. Ma to istotne znaczenie dla ich zdrowia, ponieważ późniejsze dojrzewanie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz niektórych nowotworów hormonozależnych, takich jak rak piersi i jajnika u kobiet.

Najnowsze badania nie wykazały jednak, że przyjście na świat w określonej porze roku zwiększa lub zmniejsza ryzyko nadwagi lub otyłości.

Dr Perry uważa, że dzieci urodzone latem mogą cieszyć się lepszym zdrowiem dzięki temu, że ich matki w ostatnim okresie cięży pod wpływem słońca wytwarzają w organizmie więcej witaminy D niż w innych porach roku.

Czytaj więcej: 

Więcej:zdrowie