Pracowity jak dzięcioł. Ten ptak ukrył 318 kg żołędzi w nietypowym miejscu

Szokujące znalezisko w jednym z kalifornijskich domów. Pewna para wezwała specjalistów od dezynsekcji, gdy zauważyła “małe pełzające robaki”. Kiedy przybyli na miejsce i wywiercili dziurę w ścianie, wypadło z nich 318 kg żołędzi! Nazbierał je… dzięcioł.
Dzięcioł /Fot. Pixabay

Dzięcioł /Fot. Pixabay

O nietypowej historii poinformował na Facebooku Nick Castro, właściciel firmy Nick’s Extreme Pest Control, którzy zrealizowali niedawno jedno z najbardziej nietypowych zleceń w historii. Zostali wezwani przez pewną parę, która zauważyła uszkodzenia w ścianie budynku zrobione przez dzięcioła próbującego chować w niej żołędzie. Początkowo bagatelizowali sprawę, ale kiedy zauważyli “małe pełzające robaki”, sytuacja się skomplikowała.

Czytaj też: Mobbing w świecie przyrody to sposób na przetrwanie. Tak bronią się ptaki śpiewające

Każdy, kto wie, jak budowane są amerykańskie domu, ma świadomość, że zawierają one wiele pustych przestrzeni, w których czasami zwierzęta ukrywają swoje “skarby”. Ten pracowity dzięcioł zaskoczył jednak wszystkich.

Kiedy w ścianach domu wycięto otwory, zgromadzone tam żołędzie zaczęły się wysypywać, wypełniając osiem dużych worków na śmieci. Kiedy je zważono, wyszło blisko 318 kg! Jak przyznaje właściciel firmy Nick’s Extreme Pest Control, która nie może narzekać na brak zleceń w Kalifornii, “nigdy nie spotkał się z czymś podobnym”.

Wszystkie żołędzie zgromadzone w ścianach zostały usunięte, a otwory, które mógł wykorzystywać dzięcioł, załatane. Całość zabezpieczono także dodatkową warstwą, by ptak nie dostał się do wnętrza budynku. “Pełzające robaki”, które zauważyli właściciele były larwami mącznika rozwijającymi się w sprzyjających warunkach i przenoszonymi na żołędziach przez dzięcioła.

Czytaj też: Ptaki stają się coraz mniejsze. Tak walczą ze zmianami klimatycznymi

Dzięciołowate (Picidae) to rodzina ptaków z rzędu dzięciołowych, która obejmuje ponad 200 gatunków. Występuje lasy i zadrzewienia całego świata poza Australią, Nową Gwineą, Madagaskarem i innymi mniejszymi wyspami. Dzięcioły (Picinae) to z kolei podrodzina ptaków z rodziny dzięciołowatych, szeroko rozpowszechniona w Eurazji, Afryce i Ameryce. Jedną z cech charakterystycznych dzięciołów jest ich stukanie w drzewo, które jest nie tylko poszukiwaniem pokarmu, ale i formą komunikacji z innymi osobnikami – jest w to zaangażowany gen FoxP2, który koduje białko zwane parwalbuminą, u człowieka związane z umiejętnością posługiwania się mową.