Dziewczyny i kobiety w nowych technologiach [AUDYCJA]

Jak płeć piękna radzi sobie w branży nowych technologii? Zapraszam do słuchania mojej audycji na antenie TOK FM w najbliższą sobotę po godz. 20!

Kobiety generalnie zarabiają mniej niż mężczyźni. Można się spierać o to, dlaczego tak jest (choć w dyskusji pojawiają się dość dziwaczne argumenty, jak ten o płci mózgu podczas jednej z audycji w TOK FM), ale fakt pozostaje faktem. Podobnie jak to, że nadal bardzo niewiele kobiet studiuje na kierunkach technicznych i pracuje w branży nowych technologii, np. jako programistki. A szkoda, bo raz, że w niczym nie ustępują mężczyznom, a dwa, że jest to branża dająca fajne możliwości rozwoju, zarabiania i godzenia pracy z życiem osobistym. Dlaczego więc w społeczeństwie pokutują stereotypy, jakoby technologie, komputery czy programowanie były „niekobiece”?

Po części może to też wynikać z medialnego obrazu kobiet. W materiałach udostępnionych przez Stowarzyszenie Kobiety w Mediach (dziękuję!) znalazłem m.in. takie fragmenty: „W tematyce rządowej i polityce kobiety stanowią zaledwie 19% podmiotów, w ekonomii i biznesie 20%. I nawet w temacie, który bezpośrednio dotyka kobiet np. przemoc domowa, w 64% przypadków wypowiada się w mediach mężczyzna. (…) Kobiety w 2010 stanowiły niecałe 24% (21% w 2005, 18% w 2000, 17% w 1995) podmiotów wszystkich newsów, czyli ludzi, którzy albo w newsach udzielają wywiadu, albo o których jest sam news.“ Kobiety bardzo rzadko występują jako ekspertki w mediach, a już zwłaszcza, gdy chodzi o nowe technologie.

Postanowiłem więc porozmawiać w mojej audycji „Człowiek 2.0“ o sytuacji dziewczyn i kobiet w szeroko rozumianej branży nowych technologii – od uczelni po rynek pracy. No a z kim rozmawiać o tym, jeśli nie z dziewczynami-ekspertkami? 🙂 W sobotę w studiu ze mną będą:

Polecam także moją archiwalną audycję poświęconą nauce programowania – mówiliśmy tam trochę o tym, dlaczego programistki są cennymi członkiniami zespołów 🙂 Zobaczcie też klip promujący tegoroczną edycję akcji “Dziewczyny na politechniki!“:

Audycji możecie posłuchać 29 marca po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępna jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!