Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem

Nie palić, uprawiać sport i dbać o zachowanie prawidłowej masy ciała – to trzy najważniejsze elementy zdrowego stylu życia, który może ochronić przed nowotworami.

Światowy Dzień Walki z Rakiem to okazja, by przypomnieć, jak ważna w przypadku chorób nowotworowych jest właściwa prewencja.

Przede wszystkim nie należy palić papierosów. Palenie prowadzi bowiem nie tylko do raka płuc, ale też do innych złośliwych nowotworów. Po drugie należy dbać o utrzymanie właściwej masy ciała. Kobiety powinny mieć w pasie mniej niż 88 cm, mężczyźni – mniej niż 102 cm. Trzecim ważnym czynnikiem jest sport. Warto uprawiać go codziennie, chociażby przez 20 minut. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Warto też pamiętać, że aż co szósty nowotwór złośliwy powstaje wskutek infekcji. Rakotwórcze wirusy, bakterie i pasożyty są dla ludzi niemal tak samo groźne jak palenie papierosów – alarmują onkolodzy.

W tym roku Międzynarodowa Unia do Walki z Rakiem porusza także takie tematy jak wczesne wykrywanie nowotworów (a więc i konieczność wykonywania badań profilaktycznych), zapewnienie leczenia wszystkim chorym oraz podnoszenie jakości życia pacjentów.

Onkolodzy podkreślają, że jest o co walczyć. Rak jest drugą (po chorobach serca) najczęstszą przyczyną zgonów w Unii Europejskiej. Na całym świecie nowotwory zabijają co roku ponad 8 milionów osób, za 10 lat ta liczba może wzrosnąć nawet do 11,5 mln.  

– Rak nadal jest traktowany jak choroba tajemnicza i wyjątkowo straszna. Tabu zostało już naruszone, ale trzeba je definitywnie złamać. Raka nie wolno się bać – mówi Jolanta Kwaśniewska, ambasadorka kampanii Rakoobrona prowadzonej przez Fundację Rosa. 

Wielu Polaków traktuje ewentualną diagnozę raka jak wyrok śmierci. Dlatego wolą się nie badać i nie wiedzieć – unikają w ten sposób niepewności. Niektórzy są  przekonani, że jeśli nie będą myśleli o nowotworach, to nie zachorują. Tymczasem nowotwory złośliwe można leczyć, a podstawą do walki z nimi jest wczesna diagnoza.

Czytaj więcej: