E-papierosy nie takie bezpieczne. Zwiększają ryzyko zakrzepów oraz udaru mózgu u młodych palaczy

Dla młodych osób e-papierosy mogą być groźniejsze niż zwykłe papierosy. Wdychanie aerozolu z nikotyną może prowadzić do groźnych powikłań.
E-papierosy nie takie bezpieczne. Zwiększają ryzyko zakrzepów oraz udaru mózgu u młodych palaczy

Do niedawna uznawano, że e-papierosy są bezpieczniejszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Aerozol z elektronicznych urządzeń zawiera mniej toksyn, a część badań wykazała, że e-papierosy są zdrowszą alternatywą dla palaczy, a nawet mogą im ułatwiać zerwanie z nałogiem.

Jednak dokładniejsze analizy wykazały, że e-papierosy też szkodzą. Sprzyjają m.in. udarom mózgu, wywołują tzw. zespół mokrego płuca, mogą też zwiększać ryzyko raka płuc. Lekarzy szczególnie niepokoiła popularność e-papierosów wśród młodzieży.

E-papierosy groźniejsze niż zwykłe papierosy dla młodych palaczy

Teraz okazuje się, że obawy te były uzasadnione. Z badań przedstawionych podczas kongresu American Heart Association Scientific Sessions 2021 wynika, że u młodych osób e-papierosy bardziej zwiększają ryzyko udaru mózgu niż zwykłe papierosy. Różnica wynosi aż 15 proc.

Uczeni przeanalizowali dane z badań ankietowych National Health and Nutrition Examination Survey. Pod uwagę wzięli blisko 80 tys. palaczy, którzy przeszli udar mózgu. Okazało się co prawda, że klasyczne papierosy bardziej zwiększają ryzyko udaru we wszystkich grupach wiekowych. Jednak osoby korzystające z e-papierosów przechodziły udar średnio o 9 lat wcześniej. Ta forma nałogu była też groźniejsza dla kobiet.

– Choć aerozol z e-papierosów zawiera mniej toksyn niż dym papierosowy, nadal są w nim substancje, które niekorzystnie wpływają na stan naczyń krwionośnych. Jeśli działają na nie w młodym wieku, mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, zwłaszcza w naczyniach mózgowych. Młodzi ludzie powinni mieć świadomość, że e-papierosy nie są zdrowszą alternatywą dla papierosów” – podkreśla Karen L. Furie, neurolożka z Brown University i ekspertka American Heart Association.

Po wdychaniu aerozolu e-papierosa szybko rośnie ryzyko zakrzepów krwi

Do podobnych wniosków prowadzą wcześniejsze badania przeprowadzone w Szwecji. Uczeni wykazali w nich, że aerozol z e-papierosów zawierający nikotynę negatywnie wpływa na organizm palacza.

Po 30 zaciągnięciach się takim aerozolem natychmiast wzrastało – aż o 23 proc. – ryzyko powstania zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Same naczynia stawały się mniej elastyczne, rosło też ciśnienie krwi i tętno uczestników eksperymentu. Parametry wracały do normy po około godzinie. Szkodliwych zmian nie obserwowano u osób, które wdychały aerozol bez nikotyny.

– Wyniki naszych badań pokazują, że aerozol z e-papierosów działa na organizm podobnie jak dym papierosowy. Zwiększenie ryzyka zakrzepów oznacza, że w dłuższej perspektywie e-papierosy sprzyjają zawałom serca i udarom mózgu – mówi kierujący badaniami dr Gustaf Lyytinen ze szwedzkiego Karolinska Institute i szpitala w Helsingborgu.

Źródła: American Heart Association Scientific Sessions 2021, ERS International Congress.