EagleEye, czyli orli wzrok – Polacy budują konstelację mikrosatelitów

Mają ważyć około 50 kg każdy, a dzięki wyposażeniu w nowoczesne teleskopy pozwolą uzyskać obrazowanie terenu o rozdzielczości metra. Konsorcjum polskich firm i instytutów naukowych pracuje nad stworzeniem konstelacji mikrosatelitów, które mają wesprzeć bezpieczeństwo i zdolności obronne kraju.
EagleEye, czyli orli wzrok – Polacy budują konstelację mikrosatelitów

EagleEye – taką nazwę nosi mikrosatelita obserwacyjny opracowywany przez Creotech Instruments S.A., Scanway Sp. z o.o. oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Ma być pierwszym z docelowo trzech mikrosatelitów tworzących konstelację, której dane będą wykorzystywane dla wsparcia bezpieczeństwa Polski.

Polski satelita obserwacyjny trafi na orbitę w 2023 r.

Konstrukcja satelity EagleEye ma być oparta na platformie HyperSat konstruowanej przez inżynierów Creotech Instruments od 2017 roku w ramach programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).  W czerwcu tego roku platforma przeszła pozytywnie testy wytrzymałościowe w komorze termiczno-próżniowej w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Aktualnie poddawana jest testom wibracyjnym symulującym start rakiety.

W 2023 r. ma zostać wyniesiona na niską orbitę ziemską i potwierdzić swoją operacyjność. Trwają również negocjacje techniczne z operatorami rakiet nośnych.

Satelita zostanie wyposażony w teleskop optyczny, pozwalający – według opracowującej go firmy Scanway – na uzyskanie rozdzielczości przestrzennej jednego metra w pasmach widzialnym i podczerwonym. Dzięki zastosowaniu algorytmów bazujących na sztucznej inteligencji, możliwe będzie jeszcze podniesienie jakości zdjęć.

W związku z tym, że kwestia optyki jest tutaj kluczowa, do współpracy zaproszono również spółkę PCO S.A. (członka Polskiej Grupy Zbrojeniowej), produkującą wysokiej klasy przyrządy obserwacyjne. Podsystemy komputera sterującego teleskopem opracowywane są przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. Sam teleskop jest w końcowej fazie prac projektowych i zostanie wyprodukowany oraz przetestowany do końca tego roku.

W przyszłości Polacy będą seryjnie produkować satelity

Sama konstelacja ma składać się z trzech mikrosatelitów, z których dwa zostaną wyposażone w napęd pozwalający na wykonywanie manewrów orbitalnych. System małych silników rakietowych opracowywany jest przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, we współpracy z Creotech Instruments S.A.

Natomiast CBK PAN na potrzeby projektu rozbudowuje swoją infrastrukturę testową oraz przygotowuje procedury testowe. W przyszłości pozwolą one na seryjną produkcję satelitów tego typu.

Przedsięwzięcie ma pokazać, że jesteśmy w stanie samodzielnie projektować i konstruować satelity obserwacyjne wysokiej klasy, opracowywać elektronikę i tworzyć technologie odpowiadające na potrzeby polskiego rynku. Że możemy się uniezależnić od dostawców usług satelitarnych i przede wszystkim wykorzystać doświadczenie rodzimych podmiotów w tworzeniu poszczególnych elementów satelitów i wspólnie przeprowadzić zaawansowany projekt.