Tak wygląda Egipcjanin, który żył 30 tys. lat przed pierwszym faraonem

Naukowcy użyli nowoczesnych technik rekonstrukcji twarzy, aby odtworzyć twarz człowieka, który żył ponad 30 tys. lat przed pierwszym faraonem. To najstarszy Egipcjanin, któremu możemy “spojrzeć w oczy”.
Mumia – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Mumia – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Szkielet młodego mężczyzny został odkryty w Dolinie Nilu na stanowisku archeologicznym Nazlet Khater 2 w 1980 r. w stanie praktycznie nienaruszonym. Żył on ponad 35 tys. lat temu, czyli długo przed pierwszym faraonem. Mimo iż przez lata dokonaliśmy ogromnego postępu w archeologii, to do dzisiaj pozostaje jedynym kompletnym szkieletem człowieka współczesnego znalezionego w Afryce. od późnej epoki kamiennej. Teraz naukowcom udało się zobaczyć jego twarz. O szczegółach można przeczytać w czasopiśmie OrtogOnLine.

Czytaj też: Artefakt z grobu słynnego faraona ma pozaziemskie pochodzenie. Wiemy, jak mógł powstać

Dr Moacir Santos z Ciro Flamarion Cardoso Archaeology Museum mówi:

Ludzka twarz była we wszystkich okresach historii używana do rozpoznawania jednostek. Twarz jest więc spojrzeniem na samego siebie. Kryminalistyczne przybliżenia twarzy są sposobem na uczłowieczenie jednostek, które ogół społeczeństwa rozpoznaje tylko jako “szkielety”. Próba odzyskania wyglądu, jaki dana osoba miała za życia tysiące lat temu, jest sposobem na przeniesienie ich do współczesności, przybliżając je społeczeństwu.

Egipcjanin starszy od wszystkich znanych faraonów

Aby rekonstrukcja twarzy się udała, konieczne było stworzenie cyfrowego modelu 3D czaszki, a następnie odtworzenie poszczególnych tkanek warstwa po warstwie, bazując na informacjach pochodzących od ludzi współczesnych. Efektem końcowym jest twarz Egipcjanina, którą możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Egipcjanin z Nazlet Khater 2 /Fot. Cicero Moraes

Brazylijski grafik Cicero Moraes, który był wykonawcą badań dr Santosa powiedział, że przeprowadzone badania z udziałem żywych osób, aby sprawdzić skuteczność opisanej metody. Rekonstrukcje twarzy na podstawie skanów czaszek faktycznie dawały obrazy osób zgodne z rzeczywistością. Szansa, że twarz Egipcjanina jest zgodna z prawdziwą jest “wysoka”. Sama czaszka młodzieńca z Nazlet Khater 2 była dobrze zachowana, choć nie idealna.

Egipcjanin z Nazlet Khater 2 /Fot. Cicero Moraes

Cicero Moraes mówi:

Brakująca część czaszki mogła być zrekonstruowana z drugiej strony, która była nienaruszona, więc nie mieliśmy większych trudności z przeprowadzeniem tej pracy. Ponadto istnieje duża liczba publikacji naukowych dotyczących czaszki, więc możliwe jest poznanie płci, wieku i przodków na podstawie analiz przeprowadzonych w ciągu 40 lat. To, co wiadomo o szkielecie, to fakt, że należał on do mężczyzny w wieku od 17 do 20 lat, z pewnym zużyciem struktur kostnych, wskazującym na zmianę wagi podczas życia.

Osiągnięcie brazylijskich naukowców jest o tyle istotne, że pomoże wypełnić lukę między mieszkańcami starożytnego Egiptu a osobami z czasów współczesnych. Młodzieniec zmarł 35 tys. lat temu, co oznacza ok. 30 tys. lat przed pierwszym faraonem, Narmerem, uważanym za założyciela państwa “Obydwu Krajów”, czyli Górnego i Dolnego Egiptu oraz I dynastii.