Żaden film SF ani sztuczna inteligencja! Ten żołnierz nosi osobliwy egzoszkielet

Żołnierze i funkcjonariusze jednostek taktycznych policji noszą ze sobą sporo ciężkiego sprzętu, a jednym z kluczowych jest balistyczna kamizelka kuloodporna. Teraz powstał innowacyjny egzoszkielet, który nie dość, że ochroni przed wrogim ostrzałem, to jeszcze ułatwi przenoszenie ciężkich przedmiotów.
Egzoszkielet ExoM /Fot. Mehler Systems

Egzoszkielet ExoM /Fot. Mehler Systems

Egzoszkielet ExoM Up-Armoured został wyprodukowany przez niemiecką firmę Mehler Protection, która nawiązała współpracę z kanadyjską Mawashi Science & Technology i francuską policją taktyczną Groupe d’Intervention de la Gendarmerie Nationale (GIGN). Ale ten niezwykły pancerz nie tylko chroni, ale i odciążą osobę go noszącą.

Czytaj też: Mamy egzoszkielety, teraz kolej na egzomięśnie?

Daniel von Chamier, dyrektor ds. sprzedaży grupy w firmie Mehler Systems, mówi:

Wykorzystaliśmy naszą wiedzę, aby zaprojektować produkt, który nie tylko skutecznie rozprowadza obciążenie, ale także zwiększa przeżywalność dzięki najwyższej klasy ochronie balistycznej, oferując ochronę całego ciała do VPAM 8.

Egzoszkielet ExoM chroni przed kulami i nie ogranicza ruchów

VPAM 8, a dokładniej VPAM poziom PM 8, to stopień ochrony balistycznej przed trzema trafieniami nabojami 7,62 x 39 mm (wykorzystywanych przez karabiny AK-47) wystrzelonymi z odległości ok. 10 m. To naprawdę imponująca ochrona przed potencjalnym ostrzałem przeciwnika, która może zwiększyć szanse na przeżycie, zwłaszcza podczas konfliktów zbrojnych, w których wrogie siły nie mają specjalistycznego sprzętu.

Czytaj też: Broń biologiczna wkrótce może zostać użyta. Chiny wskazują palcem

Co więcej, tytanowa rama egzoszkieletu redystrybuuje aż 70 proc. całkowitego obciążenia z ramion użytkownika na ziemię. Elastyczny kręgosłup ExoM, przesuwany pas biodrowy oraz przegubowe stawy biodrowe, kolanowe i skokowe zapewniają użytkownikowi zachowanie do 99 proc. normalnego zakresu ruchu.

Egzoszkielet ExoM /Fot. Mehler Systems

ExoM jest egzoszkieletem pasywnym, co oznacza, że nie ma siłowników silnikowych, więc nie potrzebuje też żadnych akumulatorów, które zwiększałyby wagę i ograniczały użytkowanie. Egzoszkielet pasywny wykorzystuje system sprężyn gazowych i linek, które nie pobierają energii z zewnątrz, ale odciążają mięśnie użytkownika. Dzięki temu, ExoM może być stosowany nawet podczas długich misji i lokalizacjach, które nie mają stałego dostępu do zasilania. Firma Mawashi Science & Technology zna się na rzeczy, gdyż w swoim portfolio ma m.in. egzoszkielety pasywne UPRISE testowane przez wiele sił zbrojnych z całego świata.

Etienne Lamoureux, CEO Mawashi Science & Technology, mówi:

Współpraca z Mehler Protection nad egzoszkieletem ExoM była ekscytującą podróżą dla Mawashi Science & Technology. Skupiliśmy się na projekcie szkieletu i innowacjach konstrukcyjnych, a dzięki doświadczeniu Mehler Protection w zakresie ochrony balistycznej, powstał przełomowy produkt, który wyznacza nowe standardy w zakresie zarządzania wagą i ochrony balistycznej.

Nie ujawniono szczegółów technicznych dotyczących ExoM, m.in. użytego rodzaju materiału balistycznego i całkowitej masy zestawu. Nie wiadomo też, jaka będzie cena egzoszkieletu i kiedy można spodziewać się jego wejścia do służby. Swoje wstępne zainteresowanie wyraziła m.in. Australia, Singapur, Kanada, a także kilka państw NATO.