Ekran zamiast okularów?

Naukowcy opracowują ekrany korygujące wzrok. Dzięki nim nawet osoby z wadami wzroku bez okularów będą mogły korzystać z najnowszych technologii.

Nowa technologia może pomóc setkom milionów osób, które obecnie noszą soczewki kontaktowe lub okulary do codziennego korzystania ze smartfonów, tabletów czy komputerów.

Jednym z powszechnych problemów jest starczowzroczność, czyli pogorszenie widzenia na bliskie odległości, które wynikające ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka. Zdaniem specjalistów tego typu „ekrany korekcyjne” w przyszłości będą w stanie pomóc także osobom, które cierpią na bardziej złożone wady wzroku, których nie da się korygować za pomocą okularów.

“Żyjemy w świecie, w którym ekrany i wyświetlacze są wszechobecne. Możliwość korzystania z nich, wchodzenia z nimi w interakcje traktujemy jako pewnik. Jednak wiele osób jest z tego wykluczona” – mówi prof. Brian Barsky z University of California, Berkeley.

Skomplikowanym wadom wzorku zwykle towarzyszy nieprawidłowa budowa rogówki. Jej nieregularny kształt sprawia, że trudno jest dobrać odpowiednie soczewki. Tego typu wady mogą być realnymi przeszkodami w codziennym życiu. A ponieważ obsługa komputera jest umiejętnością coraz bardziej powszechną, uniemożliwiają pracę na wielu stanowiskach oraz korzystanie z licznych urządzeń.

Naukowcy z UC Berkeley i z Massachusetts Institute of Technology pracują wspólnie nad stworzeniem ekranu korekcyjnego. Zamiast polegać na optyce, która pozwala korygować wzrok, chcą posłużyć się technologią komputerową. Opracowany przez nich algorytm reguluje intensywność promieni światła, które emituje każdy pojedynczy piksel w obrazie opartym na specyficznej wadzie wzroku użytkownika. Światło przechodzi przez matrycę w taki sposób, że użytkownik postrzega obraz w sposób całkowicie wyraźny.

“Nasza technika dostosowuje obraz do konkretnej wady wzroku użytkownika. Dzięki temu osoba, która ma wadę wzroku, widzi obraz na ekranie wyraźnie i dokładnie. Natomiast już ktoś inny widzi nieostro” – tłumaczy prof. Barsky

W przyszłości naukowcy chcą pracować nad stworzeniem ekranów, które będą dopasowywać się na bieżąco do dowolnych wad wzroku dzięki czemu będą mogły być wykorzystywane przez różne osoby.