12 kroków, by nie zachorować na raka wg WHO

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę 12 kroków, które pomogą ustrzec się przed nowotworami.

Oto kroki, zalecane przez Światową Organizację Zdrowia WHO): 

 

1. Nie pal i nie zażywaj tytoniu w żadnej formie.

2. Spraw, by twój dom stał się wolny od dymu. Wspieraj inicjatywy, które ograniczają palenie także w twoim miejscu pracy.

3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.

4. Bądź aktywny fizycznie każdego dnia. Ogranicz do minimum czas, który spędzasz na siedząco.

5. Odżywiaj się prawidłowo: 

  • Jedz pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce.

  • Ogranicz wysokokaloryczne dania i napoje, a także ilość spożywanego cukru i tłuszczu. Unikaj słodzonych napojów.

  • Unikaj przetworzonego mięsa, ogranicz jedzenie mięsa czerwonego i wędlin, które zawierają duże ilości soli.

6. Ogranicz picie alkoholu. Im mniej go spożywasz, tym lepiej zapobiegasz rozwojowi nowotworów.

7. Unikaj przebywania na słońcu. Zawsze używaj kremów z filtrem. Nie korzystaj z solarium.

8. W miejscu pracy chroń się przed substancjami rakotwórczymi, postępując zgodnie z instrukcjami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

9. Dowiedz się, czy w twoim domu panuje odpowiedni poziom radonu. W razie czego, podejmij odpowiednie kroki, by go obniżyć.

10. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka u matek, dlatego, jeśli możesz, to karm piersią swoje dziecko. Ryzyko wystąpienia nowotworów zmniejsza także stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

11. Zapewnij dzieciom udział w programach szczepień przeciwko: żółtaczce typu B i wirusowi HPV.

12. Bierz regularnie udział w organizowanych badaniach profilaktycznych, które pozwalają diagnozować nowotwory (cytologia, kolonoskopia, mammografia)

W Europie co roku diagnozuje się ok. 2,5 miliona zachorowań na raka. A liczba zachorowań rośnie wraz ze starzeniem się społeczeństw. Zdaniem specjalistów z WHO stosowanie powyższych 12 zaleceń mogłoby ograniczyć liczbę diagnozowanych przypadków nawet o połowę. Obecnie głównym czynnikiem, który prowadzi do rozwoju nowotworów jest palenie tytoniu. Właśnie dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca kategorycznie, by nie używać tytoniu w żadnej postaci i ograniczyć dym we wszystkich miejscach, w których przebywamy. WHO podkreśla, że każdego roku aż 6 milionów ludzi umiera wskutek palenia papierosów lub palenia biernego. 

Czytaj więcej: Co szósty nowotwór złośliwy powstaje wskutek infekcji. Rakotwórcze wirusy, bakterie i pasożyty są dla ludzi niemal tak samo groźne jak palenie papierosów – alarmują onkolodzy