Endokannabinoidy wpływają na rozwój płodu

Endokannabinoidy mają bezpośredni wpływ na rozwój trzustki płodu – wykazały badania laboratoryjne, o których informuje pismo “Proceedings of the National Academy of Sciences” .

Endokannabinoidy to substancje podobne do THC, składnika aktywnego marihuany, które wiążą się z receptorami kannabinoidowymi. Produkowane są przez organizm człowieka w mózgu i narządach obwodowych.

Czytaj więcej: MARIHUANA: OTO 9 RZECZY, KTÓRE WARTO O NIEJ WIEDZIEĆ

Są one częścią układu endokannabinoidowego i regulują wiele procesów fizjologicznych, w tym m.in. płodność, rozwój ośrodkowego układu nerwowego, percepcję bólu, apetyt, odpowiedź immunologiczną a nawet metabolizm.

Naukowcy z Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z badaczami z USA, Włoch, Szwecji i Polski zwracają uwagę na możliwe szkodliwe działanie tych substancji, które znamy dopiero od około 20 lat. Jeśli poziom endokannabinoidów jest zaburzony, rośnie prawdopodobieństwo problemów z metabolizmem glukozy u dzieci, co zwiększa ryzyko cukrzycy. Podczas rozwoju trzustki endokannabinoidy wpływają zarówno na budowę, jak i na rozmiar wysepek Langerhansa, które produkują insulinę i glukagon.

Naukowcy sugerują, że wpisanie przez ciężarne kobiety do swojego jadłospisu nienasyconych kwasów omega-3 może pomóc obniżyć poziom endokannabinoidów nie tylko w swoim organizmie, ale także w organizmie rozwijającego się dziecka, co może pozytywnie wpłynąć na rozwój jego trzustki.

Autorzy mają nadzieję, że kontynuacja badań pomoże opracować nowe metody zapobiegania nieprawidłowościom w rozwoju trzustki we właściwym czasie.