Na Marsie i Księżycu nie ma tyle łazików. Zawody European Rover Challenge z rekordową obsadą międzynarodową

Tegoroczna edycja zawodów European Rover Challenge dopiero się rozpoczyna, ale już teraz ma na koncie ogromny sukces. Jeszcze nigdy dotąd do udziału w zawodach nie zgłosiło się tak wiele zespołów konstrukcyjnych. Czego zatem możemy się spodziewać podczas ERC2023? Organizatorzy poinformowali właśnie, że do rywalizacji w tym roku przystąpi 88 drużyn uniwersyteckich m.in. z Japonii, Kanady, Szwajcarii, Włoch, Indii, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Turcji i także – a jakże! – z Polski. Konstruktorów z pięciu kontynentów można podzielić na 54 zespoły, które osobiście zjawią się na największym na świecie torze odwzorowującym powierzchnię Marsa oraz 34 zespoły, które będą uczestniczyć w rywalizacji on-line. Można śmiało powiedzieć, że zawody właśnie się rozpoczęły. Pierwszym etapem rywalizacji będzie nadesłanie i ewaluacja dokumentacji technicznej wszystkich łazików.
łaziki marsjańskie
łaziki marsjańskie

Jeszcze nigdy, żadne z zawodów robotycznych nie zmobilizowały tak zróżnicowanej reprezentacji międzynarodowej jak ERC2023. Zgłoszenia z całego świata potwierdzają, że European Rover Challenge to największa tego typu okazja do rywalizacji na świecie. Do zawodów przystąpiło 88 drużyn z 22 krajów, w tym: 48 z Europy, 30 z Azji, 5 z Ameryki Północnej, 3 z Afryki oraz 2 drużyny z Ameryki Południowej. Obecność na torze konstrukcji z uniwersytetów z całego świata pokazuje nie tylko wysoki poziom przygotowanych konkurencji, ale także umacnia prestiż zawodów. Wybór startu w ERC staje się bowiem naturalnym względem innych zawodów, które powstały później na kanwie projektu Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Począwszy od tegorocznej edycji zawodów w ramach ERC wdrożony zostanie proces certyfikacji prowadzonej przez specjalistów z branży kosmicznej. Każdy z członków startującego w zawodach zespołu będzie mógł otrzymać dokument poświadczający jego wiedzę i doświadczenie. Podobnie jak inne certyfikaty z branży kosmicznej, dokument ERC stanie się formalnym potwierdzeniem merytorycznego wkładu uczestnika w budowę łazika, a także jego zaangażowania w projekt. Uzyskanie certyfikatu ERC znacząco wzmocni pozycję młodych inżynierów w procesie rekrutacji do podmiotów sektora kosmicznego, gdyż kandydat uzyska wiarygodne potwierdzenie swojego doświadczenia, poparte autorytetem profesjonalistów zasiadających w Jury konkursu.

Kiedy i gdzie odbędzie się European Rover Challenge?

Tegoroczna edycja #ERC2023 zagości ponownie na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach, w dniach 15-17 września. Na najbardziej wyczekiwanym kosmiczno-robotycznym wydarzeniu roku, oprócz konkurencji opartych na prawdziwych misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i NASA, znajdziemy także strefę inspiracji wypełnioną atrakcjami dla pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki.

Zawody odbywać się będą na torze marsjańskim i wzorem poprzednich lat przeprowadzone zostaną w dwóch formułach: ON-SITE (stacjonarnej), w której wezmą udział roboty skonstruowane przez obecne na miejscu drużyny oraz REMOTE (zdalnej), w której zawodnicy zdalnie będą sterować robotem poruszającym się fizycznie po torze przygotowanym przez organizatora zawodów.