Europejska Agencja Kosmiczna zaprasza na Marsa. Wszystkich!

W sieci właśnie pojawił się zapierający dech w piersiach materiał video z marsjańskiego krateru Korolev, który ma około 80 kilometrów średnicy, ponad 1,5 kilometra głębokości i jest pokryty bardzo grubą warstwą lodu.

Może minąć jeszcze wiele lat, a nawet dziesięcioleci, zanim ludzie wkroczą na Marsa, jednak dzięki Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) możemy zwiedzić część Czerwonej Planety już teraz, w dodatku z kanapy i bez niewygód kosmicznego skafandra. W sieci właśnie pojawił się zapierający dech w piersiach materiał video z marsjańskiego krateru Korolev, który ma około 80 kilometrów średnicy, ponad 1,5 kilometra głębokości i jest pokryty bardzo grubą warstwą lodu.
 

Film udostępniony przez Europejska Agencję Kosmiczną przedstawia przelot nad wspomnianym kraterem, który jest położony na północnych nizinach planety. Nagranie zostało stworzone przy użyciu mozaiki obrazowej, a zdjęcia wykonała sonda Mars Express, na której zainstalowano stereoskopową kamerę o wysokiej rozdzielczości.

Zgodnie z oświadczeniem Europejskiej Agencji Kosmicznej jest to “szczególnie dobrze zachowany przykład krateru marsjańskiego” na południe od dużego obszaru wypełnionego wydmami, który otacza część północnej czapy polarnej planety (znanej jako Olympia Undae).
Nie jest on wypełniony śniegiem, lecz lodem, a w jego centrum znajduje się lodowa bryła o grubości około 800 kilometrów.

Najgłębsze części krateru Korolev, czyli te całkowicie pokryte lodem, działają jak naturalna zamrażarka – powietrze poruszające się nad złożem lodu ochładza się i opada, tworząc warstwę zimnego powietrza, która unosi się bezpośrednio nad samym lodem. Działając jako osłona, warstwa ta sprawia, że lód pozostaje stabilny – zapobiega jego nagrzewaniu się i topnieniu. Powietrze jest słabym przewodnikiem ciepła, co pogłębia efekt zlodowacenia i pomaga utrzymać krater Korolev w “zamrożonej” wersji.

Udostępniony przez Europejską Agencją Kosmiczną film rozpoczyna się od ujęć krążącego w ciemnej otchłani Marsa, a następnie pokazuje białą plamkę na Czerwonej Planecie – krater Korolev. Kamera zabiera nas na wycieczkę dookoła krateru i pozwala zagłębić się w każdy centymetr tego spektakularnego widoku.

Wspomniany krater został nazwany na cześć głównego inżyniera rakietowego i projektanta statków kosmicznych Siergieja Korolewa, nazywanego ojcem radzieckiej technologii kosmicznej. Korolew pracował nad wieloma znanymi misjami, w tym nad programem Sputnik – (pierwsze sztuczne satelity, które kiedykolwiek zostały wysłane na orbitę wokół Ziemi), nad programami Wostok i Wokszod, mającymi na celu eksplorację kosmosu przez człowieka (Wostok to statek kosmiczny, który w 1961 roku przeniósł w kosmos pierwszego człowieka, Jurija Gagarina), a także nad pierwszymi misjami międzyplanetarnymi na Księżyc, Marsa i Wenus.

Więcej:Mars