Exlibris

Nasze propozycje książkowe. 

MENEDŻER COACHEM

Co to jest coaching, jak działa i jak go wykorzystać, by się stać menedżerem, umiejącym zarządzać swoim rozwojem i rozwojem innych pracowników. Julie Starr pokazuje różnice między menedżerami dyrektywnymi, ograniczającymi się do wydawania poleceń, a tymi stosującymi metody coachingowe, dające podwładnym więcej samodzielności, ale i wymagające więcej odpowiedzialności. Radzi, jak się nauczyć słuchać, zadawać pytania i precyzować cele. Praktyczny i przejrzysty podręcznik, pełen ćwiczeń i przykładów, i lustrujących teorie związane z samorozwojem i zarządzaniem ludźmi.

Julie Starr, „Coaching dla menedżerów”, Samo Sedno, Warszawa 2011

JAK SIOSTRA Z SIOSTRĄ

„Rozmowy z siostrami – tak jak z matkami – mogą należeć do najlepszych albo najgorszych w życiu” – pisze we wstępie do swojej książki Deborah Tannen, socjolingwistka z Georgetown University w Waszyngtonie. Tannen jest znana w Polsce jako autorka książek o porozumiewaniu się między kobietami i mężczyznami, a także między matkami i córkami. Tym razem analizuje język rozmów sióstr, wychodząc z założenia, że w ten sposób można lepiej zrozumieć istotę siostrzanej relacji (stałego balansowania między niezwykłą bliskością a rywalizacją) oraz uświadomić sobie role, jakie siostry wzajemnie odgrywają w swoim życiu. Książka jest pełna anegdot (Tannen przeprowadziła ankiety z ponad 100 kobietami) i historii z życia autorki (najmłodszej spośród trzech sióstr).

Deborah Tannen, „Mama zawsze wolała ciebie”, Smak Słowa, Sopot 2011

POMÓC SOBIE I INNYM

To nie jest kolejny łatwy poradnik, raczej solidny akademicki wykład i przegląd teorii związanych z psychologią rozwoju, zilustrowane przykładami ludzi, którym psychologia pomogła w pokonaniu poważnych życiowych kryzysów. Szczególną uwagę autorka poświęci ła filozofii stoickiej jako metodzie na uwolnienie się od paraliżujących przekonań i dręczących myśli. Na motto wybrała zresztą cytat z Marka Aureliusza: „Sztuka życia ma większe podobieństwo z atletyką niż tańcem, bo trzeba być w pogotowiu i stać bez trwogi wobec wypadków, nawet nieprzewidzianych”. Starożytni filozofowie nauczali, że aby osiągnąć szczęście, warto budować wewnętrzną dyscyplinę, sumiennie wykonywać zadania, które stawia pr z ed nami życie , i utrzymywać spokój niezależnie od zewnętrznych wydarzeń. Książka zainteresuje przede wszystkim psychologów, pedagogów i ludzi , którzy zawodowo zajmują się pomaganiem innym.

Barbara M. Kaja „Psychologia wspomagania rozwoju. Zrozumieć świat życia człowieka” Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Sopot 2010

W ŚWIECIE  MIĘDZYNARODOWYCH KORPORACJI

Coraz więcej Polaków pracuje w międzynarodowych przedsiębiorstwach. Na co dzień przekonujemy się, jak trudno pogodzić różne sposoby myślenia o pracy i czasie wolnym, różne style zarządzania. W jednych kulturach l icz y się pr zede wszystkim podporządkowanie hierarchii, w innych – przeciwnie – niezależność i indywidualizm. Jedni wolą dyrektywny styl pracy, inni cenią bardziej demokratyczne metody podejmowania decyzji. Philippe Rosinski, światowy autorytet w coachingu i coachingu grupowym, przekonuje, że te różnic e , przez większość postrzegane jako źródło problemów, mogą się stać impulsem do rozwoju. Książka przede wszystkim dla osób zawodowo zainteresowanych coachingiem.

Philippe Rosinski „Coaching międzykulturowy” Wydawnictwo New Dawn Warszawa 2011

Z KAŻDYM  MOŻNA SIĘ DOGADAĆ…

. . .pr zekonuje psychiatra Mark Goulston. I wie, co mówi . Od lat szkol i ludzi , którzy negocjują z porywaczami (na przykład funkcjonariuszy FBI i policji), i prowadzi treningi ze sztuki komunikacj i dla wielkich międzynarodowych koncernów. Goulston, wykorzystując wiedzę psychologiczną, stworzył technikę magicznego paradoksu, dzięki której możemy sprawić, żeby podczas rozmowy przeciwnik stał się naszym sprzymierzeńcem (o czym marzy chyba każdy, kto wdał się w sprzeczkę). Autor książki „Po prostu słuchaj! Sztuka porozumienia” uczy też, jak zdobyć zaufanie interlokutora (niezbędne choćby w negocjacjach, ale także rozmowach o pr ac ę) albo pomóc komuś rozzłoszczonemu, by się opanował i zaczął myśleć racjonalnie. Ws z ys tkie te nar zędzia i techniki mają na celu przekonanie rozmówcy do swoich pomysłów. Książka pełna jest anegdot, praktycznych ćwiczeń i testów.

Mark Goulston „Po prostu słuchaj! Sztuka porozumienia” Wydawnictwo G+J Warszawa 2011

KOCHAĆ  TO NIE ZNACZY ZAWSZE TO SAMO

Większość z nas zapytana  o to, co jest w życiu najważniejsze, odpowie bez wahania: mi łość. Jednocześnie stworzenie szczęśl iwego związku wydaje się jednym z najtrudniejszych życiowych zadań. Maciej Bennewicz, coach, trener i socjolog ze specjlizacją z psychologii, pisze o dwóch rodzajach miłości: toksycznej, uzależniającej, opartej raczej na poczuciu winy i krzywdy, i tej drugiej – dojrzałej – dającej szczęście i pozwalającej stawać się lepszym, pełniejszym człowiekiem. Wiedza psychologiczna jes t tu wspar ta coachingowym doświadczeniem Bennewicza. Autor proponuje też ćwiczenia, pomagające czytelnikowi przyjrzeć się jego przekonaniom i opiniom, które nieuświadomione mocno wpływają na to, jakie związki tworzymy.

Maciej Bennewicz „Miłość toksyczna, miłość dojrzała” Wydawnictwo G+J Warszawa 201

SKĄD SIĘ BIERZE SZCZĘŚCIE

Pod koniec XX wieku psychologowie, wcześniej skoncentrowani na psychopatologi i oraz negatywnych emocjach, zaczęli się zastanawiać, po co ludziom pozytywne uc zucia: radość, szczęście, satysfakcja. Narodzi ła się psychologia pozytywna. Nikogo nie trzeba już przekonywać, że ludzie szczęśliwi są zdrowsi, lepiej funkcjonują w pracy i wśród znajomych, a w dodatku więcej zarabiają. Pozostaje pytanie: jak być szczęśl iwym? Czy rodzimy się z odziedziczonym po przodkach poczuciem szczęścia, czy możemy się tego nauczyć? Na te pytania odpowiadają Ed Diener, najwybitniejszy dziś badacz szczęścia na świecie, i Rober t Biswas-Diener, jego syn, nazywany Indianą Jonsem psychologii pozytywnej. Jak przystało na naukowców zajmujących się jasną stroną rzeczywistości, dochodzą oczywiście do optymistycznych i krzepiących wniosków.

Ed Diener, Robert Biswas-Diener „Szczęście. Odkrywanie bogactwa psychicznego” Smak Słowa  Sopot 2010

JAK KOCHAĆ DZIECI

Carl Honoré, ojciec uzdolnionego plastycznie siedmiolatka, marząc o karierze malarskiej dla swojego syna, postanowił się przyjrzeć temu, jak wychowujemy dziś dzieci. Kontrolujemy je i rozpieszczamy jak nigdy wcześniej w historii, a jednocześnie stawiamy im zabójczo wysokie wymagania. Efekt? Pokolenie niesamodzielne, dręczone krótkowzrocznością, nadwagą i depresją, wierzące, że leki mogą rozwiązać każdy problem, od nieumiejętności skupienia uwagi po samotność. Carl Honoré przygląda się zabawkom, które kupujemy dzieciom, opisuje rodzicielską obsesję na temat ciągłego rozwoju, postępów, stopni , testów i naukowych osiągnięć. Zastanawia się, jak zachować konsekwencję i utrzymać dyscyplinę, i jak wychować c zł owieka – a nie tylko kl ienta. Nie szczędzi przykładów z własnego życia, przyznaje się do wybujałych ambicji wobec swoich dzieci i z rozbrajającą szczerością opisuje, jak zmaga się z tym, by zaakceptować wybory s yna. Konkluduje jasno:

„Dajmy dzieciom święty spokój!”. Carl Honoré „Pod presją”, Drzewo Babel  Warszawa 2011

PRZEWODNIK PO TERAPIACH

Gestalt, analityczna czy behawioralno-poznawcza? NLP i analiza transakcyjna, trening autogenny i grupa wsparcia, joga i aromaterapia – w gąszczu ofert dotyczących samorozwoju niełatwo wybrać coś dla siebie. Czym różnią się od siebie rozmaite metody terapii? Która jest najskuteczniejsza? Claudio Aros, hiszpański dziennikarz i popularyzator wiedz y ps ychologicznej, pomaga się w tym świecie odnaleźć. Opisuje zarówno terapie uznane, naukowo potwierdzone, jak i alternatywne. Radzi , co jest skuteczne w wypadku depresji, stresu i lęków, jak zwalczyć trudności w uczeniu się, kłopoty z mobilizacją i problemy seksualne.

Claudio Aros „Co może dla nas zrobić psychologia. Przewodnik” Czarna Owca Warszawa 2011