Afrykańska fabryka z epoki kamienia. Wykorzystywano tam imponujące techniki

Masowa produkcja narzędzi w epoce kamienia? Do takich wniosków doszli autorzy badań prowadzonych w obrębie tzw. Wielkich Rowów Afrykańskich. Zlokalizowane na wschodzie tego kontynentu, zwróciły uwagę archeologów z Chin oraz Kenii.
Afrykańska fabryka z epoki kamienia. Wykorzystywano tam imponujące techniki

Kiedy ci rozpoczęli wykopaliska, dotarli do setek kamiennych narzędzi. Sposób ich wykonania sugeruje, że na miejscu odbywało się wytwarzanie tych przedmiotów na dużą skalę. “Pracownicy” tej fabryki rodem z epoki kamienia korzystali z charakterystycznych technik obróbki, które były zaskakująco zaawansowane. Dzięki przeprowadzonym ekspertyzom naukowcy powinni lepiej zrozumieć rozwój technologii pozwalających naszym przodkom na wydajne produkowanie narzędzi.

Czytaj też: Wraki statków pochodzą z zapomnianej bitwy. Nowe odkrycie ujawnia informacje na temat starcia sprzed lat

Łącznie uczestnikom ekspedycji udało się dotrzeć do 750 kamiennych przedmiotów. Poza tym odkryli liczne szczątki zwierzęce. Poświęcone im badania powinny dostarczyć informacji na temat prowadzonych polowań, oprawiania zabitych osobników oraz ewentualnych rytuałów z tym związanych.

Jeśli chodzi o najważniejszy owoc wykopalisk, czyli wspomniane narzędzia, to noszą one ślady obróbki z wykorzystaniem techniki lewaluaskiej. Była ona charakterystyczna dla środkowego paleolitu, co w przypadku Afryki było określane mianem Środkowej Epoki Kamienia. Pierwsze oznaki wykorzystywania tej metody pochodzą z okresu między 300 000 a 250 000 lat temu.

Jeśli zaś chodzi o najbliższe współczesności dowody na wykorzystywanie techniki lewaluaskiej, to sięgają one około 40 000 lat wstecz. Znaleziono je nie tylko w Afryce, ale również w Europie i Azji. Jedną z zalet płynących z wykorzystywania takiego podejścia była większa kontrola nad rozmiarem i kształtem produkowanych narzędzi. W ten sposób wytwarzano między innymi noże oraz drapacze. 

Setki kamiennych narzędzi znalezione w okolicach kenijskiego jeziora Bogoria sugerują, że funkcjonowała tam swego rodzaju fabryka z epoki kamienia

Z punktu widzenia ewolucji człowieka pojawienie się techniki lewaluaskiej było niezwykle istotne. Właśnie dlatego wyniki badań prowadzonych w okolicach kenijskiego jeziora Bogoria należy uznawać za wyjątkowo ważne. Ich autorzy zorganizowali wykopaliska obejmujące dwa różne stanowiska. Łącznie dokonali szczegółowych analiz gleby na powierzchni około 87 metrów kwadratowych, a efekty ich wysiłków z pewnością były tego warte.

Czytaj też: Legendarny biskup w XI wieku przybył do Polski. Wykopaliska zdradzają nowe informacje na jego temat

Jak wyjaśniają, liczne narzędzia noszą oznaki masowej produkcji. Wydaje się, że wytwarzano je na dużą skalę, niczym na taśmie produkcyjnej w fabryce. Analizując rozprzestrzenianie zastosowanych metod – zarówno na kontynencie afrykańskim, jak i poza jego granicami – badacze będą mieli możliwość skutecznego zobrazowania rozchodzenia się stosowanych technik obróbki kamienia. Przy okazji widzimy, że zacieśnianie więzi między Chinami i krajami Afryki ma nie tylko wymiar gospodarczy, ale również naukowy.