Podczas międzynarodowego festiwalu robotyki we włoskiej Pizie robot poprowadził orkiestrę akompaniującą wybitnemu wokaliście.

YuMi, tak nazywa się stworzony przez ABB robotyczny dyrygent, jest robotem o wyjątkowo sprawnych kończynach - jego manipulatory mogą wykonywać delikatne i bardzo dokładne gesty. Pokaz sztuki dyrygowania może być traktowany jako popis konstruktorów, ale nie jest to tylko sztuka dla sztuki. Urządzenia o takich możliwościach z pewnością przydadzą się tam, gdzie będzie potrzebna precyzja - choćby w zrobotyzowanej medycynie.

YuMi poprowadził wykonanie “La Donna è Mobile,” z opery “Rigoletto” Verdiego, wśród śpiewaków pojawił się sam Andrea Bocelli.

- Odtworzenie skomplikowanych gestów dyrygenta i niuansów wydawało mi się zupełnie niemożliwe - mówi mistrz Andrea Colombini. To właśnie jego ruchów uczył się robot przed występem. - Możliwości naśladowania ruchu są absolutnie fantastyczne! - komentował później.

Robot YuMi po raz pierwszy pojawił się na rynku w 2015 roku, według producenta ma być równoprawnym partnerem w pracach manualnych dla człowieka.

Nie jest on pierwszym robotem, który prowadził orkiestrę - Asimo stworzony przez Hondę zrobił to w 2008 roku. Warto zobaczyć i ten występ by porównać jak przez ten czas zmieniła się płynność ruchów robotycznych ramion.