Fantastyczny wyczyn polskiego śmiałka! Andrzej Bargiel zjechał na nartach ze szczytu K2

Zrobił to jako pierwszy człowiek na świecie!
Fantastyczny wyczyn polskiego śmiałka! Andrzej Bargiel zjechał na nartach ze szczytu K2

Dzień 22 lipca 2018 roku przejdzie do historii światowego himalaizmu i narciarstwa. Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek zjechał na nartach ze szczytu K2 – drugiej co do wielkości góry na ziemi (8611 m n.p.m.)! To wielki sukces Polaka, który, wreszcie spełnił swoje największe marzenie.

Finał tegorocznej wyprawy Andrzeja Bargiela na K2 zakończył się wielkim sukcesem. Przebywający od kilku tygodni w Karakorum skialpinista w czwartek 19 lipca późnym popołudniem wyruszył w górę do obozu drugiego, gdzie czekał na niego Janusz Gołąb. Następnego dnia rano ekipa przemieściła się do obozu trzeciego położonego na wysokości 7000 m. Dalej Andrzej wyruszył sam i po nocy w obozie czwartym na wysokości 8000m n.p.m. w niedzielę 22 lipca rozpoczął faktyczny atak szczytowy na K2 zakończony sukcesem.

Gdy Andrzej stanął już na wierzchołku góry, przypiął narty i rozpoczął swój zjazd. Trasa przebiegała w całości po śniegu. Ze szczytu prowadziła ramieniem do drogi Cessena, skąd nasz skialpinista wykonał przejazd pod wielkimi serakami, tzw Trawers Messnera, po czym dotarł do grani na drodze Kukuczka-Piotrowski. Następnie czekały go pola śnieżne pełne szczelin. Andrzej pokonał jednak wszystkie te trudności i spełnił swoje wielkie marzenie, dokonując niewiarygodnego wyczynu!

Zjazd z K2 od lat był celem i marzeniem kilku narciarzy wysokogórskich. Swoim osiągnięciem Andrzej Bargiel pisze więc ważny rozdział zarówno w historii himalaizmu, jak i narciarstwa. Andrzej Bargiel został również 13. polskim zdobywcą drugiego pod względem wysokości szczytu świata. Dokonał tego podczas swojej drugiej wyprawy na K2. W ubiegłym roku, ze względu na wysokie temperatury i niebezpieczne warunki, wyprawa zakończyła się niepowodzeniem.

W tym roku Andrzejowi na wyprawie towarzyszy jego brat, Bartłomiej odpowiadający za dokumentacje filmową z powietrza, Janusz Gołąb partner wspinaczkowy Andrzeja, Piotr Pawlus filmowiec oraz Marek Ogień fotograf.

Jednym ze sponsorów wyprawy jest firma Storytel. Efektem tej współpracy jest audiobook – słuchowisko, swego rodzaju pamiętnik relacjonujący przebieg tegorocznych działań na K2. Partnerem Andrzeja Bargiela jest Red Bull.