W najnowszej serii dokumentalnej kanału Discovery Science, dr Kaku analizuje, a następnie testuje możliwości urzeczywistnienia jednych z najbardziej szalonych koncepcji, które bardziej niż z nauką kojarzą nam się ze scenariuszami wysokobudżetowych produkcji science-fiction. Będziemy mogli przyjrzeć się z bliska realizacji takich pomysłów jak konstrukcja miecza świetlnego czy budowa wrót do równoległego wszechświata. Spotkamy się z inteligentnymi robotami, a także poznamy tajemnicę rękawiczek pozwalających czytać w ludzkich myślach! Choć pozornie wydaje się, że urzeczywistnienie tych koncepcji leży całkowicie poza zasięgiem ludzkich możliwości, okazuje się, iż dzięki nowoczesnej technologii i wysiłkom największych autorytetów współczesnej nauki, jest to bardziej prawdopodobne niż mogłoby nam się wydawać.

Niemożliwe? A jednak! W fantastycznym laboratorium dr Kaku wszystko może stać się rzeczywistością!

Premiera: wtorek, 2 marca, godz. 21:30 i 22:00 na kanale Discovery Science

Emisja kolejnych odcinków: wtorki, godz. 21:30 i 22:00

Odcinek 1: Świetlny miecz

Wtorek, 2 marca o godz. 21:30

Przy użyciu najnowszych rozwiązań naukowych i nowoczesnej technologii, dr Michio Kaku pokaże nam, jak zbudować najpopularniejszy chyba rodzaj broni filmowej, znany wszystkim fanom „Gwiezdnych Wojen” – miecz świetlny. Naukowiec na naszych oczach przetestuje niesamowitą moc tego lasera, a także pokaże nam, jak ujarzmić potężną moc piorunów. W dalszej części programu, podczas wizyty u dr. Rona Walswortha z Uniwersytetu Harvarda przekonamy się, że zatrzymanie światła w miejscu nie jest wyczynem aż tak trudnym, jak mogłoby nam się wydawać. Wraz z dr. Kaku udamy się również na jedną z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych świata – Massachusetts Institute of Technology – gdzie od prof. Briana Wardle’a dowiemy się w jaki sposób, dzięki wykorzystaniu coraz popularniejszej nanotechnologii, będzie można w przyszłości wyprodukować energię potrzebną do zasilenia miecza świetlnego.

Odcinek 2: Pogromca planet

Wtorek, 2 marca o godz. 22:00

Czy prawdziwa Gwiazda Śmierci mogłaby w ogóle powstać? Zdaniem dr. Michio Kaku – tak. Dzięki jego spotkaniu ze znajomym astrofizykiem – prof. Stephenem Thorsettem, w drugim odcinku serii dowiemy się o występujących w kosmosie niszczycielskich rozbłyskach gamma, które wycelowane są prosto w Ziemię. W przyszłości mogą one stanowić dla niej poważne zagrożenie. Dr Kaku uważa, że wysokorozwinięta i zaawansowana technologicznie cywilizacja potrafiłaby na tyle skutecznie pokierować tego typu promieniami, by doprowadzić do całkowitego zniszczenia dowolnej planety. Podczas wizyty w Narodowym Zakładzie Zapłonu w Livermore w Kalifornii, dr Kaku przyjrzy się największemu laserowi świata i przekona się, że dzięki wykorzystaniu reakcji termojądrowej w przyszłości będzie można uzyskać wystarczającą ilość energii do uruchomienia lasera mogącego zniszczyć całą planetę.

Odcinek 3: Tarcze ochronne

Wtorek, 9 marca o godz. 21:30

Każdy statek kosmiczny potrzebuje odpowiedniej osłony, a pole siłowe to idealne zabezpieczenie przed planetoidami, kosmicznymi śmieciami czy potencjalnym atakiem wroga. Tym razem dr Michio Kaku pokaże nam jak, dzięki najnowocześniejszym eksperymentom naukowym i teorii fizyki, skonstruować prawdziwą tarczę ochronną dla statku kosmicznego. W bostońskim Muzeum Nauki naukowiec, zamknięty w wielkiej klatce Faradaya, zademonstruje nam jak potężna, a zarazem nieprzewidywalna może okazać się siła piorunów. Następnie, w trakcie pobytu na Uniwersytecie Columbia, dr Kaku uruchomi urządzenie zwane stellaratorem, aby zademonstrować nam możliwości sterowania plazmą przez pole magnetyczne. Podczas kolejnej wizyty w Massachusetts Institute of Technology przyjrzymy się także ściśle tajnemu nanomateriałowi węglowemu – to m.in. dzięki niemu wizja złożonego z wielu warstw pola siłowego, chroniącego statki kosmiczne przed laserami, już niedługo może stać się całkiem realna.

Odcinek 4: Roboty

Wtorek, 9 marca o godz. 22:00

Choć świat science-fiction pełen jest inteligentnych robotów, człowiekowi jak dotąd nie udało się stworzyć maszyn rozwiniętych aż tak jak te, które na co dzień oglądamy w kinach. Okazuje się jednak, że scenariusze filmowe nie są całkowicie pozbawione realizmu. W kolejnym odcinku „Fantastyki w laboratorium” dr Michio Kaku udowodni, że dzięki stałemu rozwojowi nauki i nowoczesnej technologii, sztuczna inteligencja najprawdopodobniej już niedługo stanie się rzeczywistością. W trakcie programu naukowiec pozna m.in. STAIR’a – rozpoznającego wzorce robota, zaprojektowanego na Uniwersytecie Stanfordzkim oraz LAGR’a – maszynę autorstwa prof. Yana LeCuna z Uniwersytetu Nowojorskiego, która sama potrafi się uczyć. Kluczem do sztucznej inteligencji okażą się jednak komputery kwantowe. Z tego powodu dr Kaku po raz kolejny uda się do Massachusetts Institute of Technology – tym razem spotka się z profesorem Sethem Lloydem, od którego dowie się, w jaki sposób komputery te będą mogły odmienić świat.

Odcinek 5: Statki kosmiczne

Wtorek, 16 marca o godz. 21:30

Chyba każdy z nas, kto choć raz w życiu widział film z gatunku science-fiction, nie jest w stanie wyobrazić sobie go bez, przemierzającego setki lat świetlnych, statku kosmicznego. Niestety, póki co człowiekowi udało się dotrzeć jedynie na Księżyc. Nie zniechęca to jednak dr Michio Kaku. Niczym niezrażony naukowiec postanawia zaprojektować pojazd, który byłby w stanie dolecieć do najdalszych gwiazd. W trakcie wizyty na Uniwersytecie Princeton dr Kaku uruchomi odrzutowy silnik plazmowy, a następnie odwiedzi ośrodek kosmiczny NASA Plum Brook, gdzie przyjrzy się największej komorze próżniowej świata. Testowane tam tzw. żagle słoneczne mogą w przyszłości stać się siłą napędową niejednej wyprawy w galaktykę. W kolejnym punkcie swojej podróży – akceleratorze cząstek Fermilab – dr Kaku zbada również zadziwiające właściwości najbardziej wydajnego paliwa, jakie kiedykolwiek odkryto – antymaterii.