Fantastyka w laboratorium

Czy wiesz, że słynna Gwiazda Śmierci z „Gwiezdnych Wojen” nie jest jedynie wymysłem George’a Lucasa? Wybierz się w podróż kosmiczną wehikułem podobnym do tych, którymi na co dzień podróżowała załoga Star Treka! Przygotuj się na niesamowitą wyprawę w głąb świata rzeczy jedynie na pozór niemożliwych i przekonaj się, że fantastyka naukowa wcale nie musi być daleka od rzeczywistości. Wraz ze światowej sławy fizykiem – dr. Michio Kaku, poznaj największe sekrety współczesnej nauki i na własne oczy zobacz najbardziej zadziwiające wynalazki XXI wieku.

W najnowszej serii dokumentalnej kanału Discovery Science, dr Kaku analizuje, a następnie testuje możliwości urzeczywistnienia jednych z najbardziej szalonych koncepcji, które bardziej niż z nauką kojarzą nam się ze scenariuszami wysokobudżetowych produkcji science-fiction. Będziemy mogli przyjrzeć się z bliska realizacji takich pomysłów jak konstrukcja miecza świetlnego czy budowa wrót do równoległego wszechświata. Spotkamy się z inteligentnymi robotami, a także poznamy tajemnicę rękawiczek pozwalających czytać w ludzkich myślach! Choć pozornie wydaje się, że urzeczywistnienie tych koncepcji leży całkowicie poza zasięgiem ludzkich możliwości, okazuje się, iż dzięki nowoczesnej technologii i wysiłkom największych autorytetów współczesnej nauki, jest to bardziej prawdopodobne niż mogłoby nam się wydawać.

Niemożliwe? A jednak! W fantastycznym laboratorium dr Kaku wszystko może stać się rzeczywistością!

Premiera: wtorek, 2 marca, godz. 21:30 i 22:00 na kanale Discovery Science

Emisja kolejnych odcinków: wtorki, godz. 21:30 i 22:00

Odcinek 1: Świetlny miecz

Wtorek, 2 marca o godz. 21:30

Przy użyciu najnowszych rozwiązań naukowych i nowoczesnej technologii, dr Michio Kaku pokaże nam, jak zbudować najpopularniejszy chyba rodzaj broni filmowej, znany wszystkim fanom „Gwiezdnych Wojen” – miecz świetlny. Naukowiec na naszych oczach przetestuje niesamowitą moc tego lasera, a także pokaże nam, jak ujarzmić potężną moc piorunów. W dalszej części programu, podczas wizyty u dr. Rona Walswortha z Uniwersytetu Harvarda przekonamy się, że zatrzymanie światła w miejscu nie jest wyczynem aż tak trudnym, jak mogłoby nam się wydawać. Wraz z dr. Kaku udamy się również na jedną z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych świata – Massachusetts Institute of Technology – gdzie od prof. Briana Wardle’a dowiemy się w jaki sposób, dzięki wykorzystaniu coraz popularniejszej nanotechnologii, będzie można w przyszłości wyprodukować energię potrzebną do zasilenia miecza świetlnego.

Odcinek 2: Pogromca planet

Wtorek, 2 marca o godz. 22:00

Czy prawdziwa Gwiazda Śmierci mogłaby w ogóle powstać? Zdaniem dr. Michio Kaku – tak. Dzięki jego spotkaniu ze znajomym astrofizykiem – prof. Stephenem Thorsettem, w drugim odcinku serii dowiemy się o występujących w kosmosie niszczycielskich rozbłyskach gamma, które wycelowane są prosto w Ziemię. W przyszłości mogą one stanowić dla niej poważne zagrożenie. Dr Kaku uważa, że wysokorozwinięta i zaawansowana technologicznie cywilizacja potrafiłaby na tyle skutecznie pokierować tego typu promieniami, by doprowadzić do całkowitego zniszczenia dowolnej planety. Podczas wizyty w Narodowym Zakładzie Zapłonu w Livermore w Kalifornii, dr Kaku przyjrzy się największemu laserowi świata i przekona się, że dzięki wykorzystaniu reakcji termojądrowej w przyszłości będzie można uzyskać wystarczającą ilość energii do uruchomienia lasera mogącego zniszczyć całą planetę.

Odcinek 3: Tarcze ochronne

Wtorek, 9 marca o godz. 21:30

Każdy statek kosmiczny potrzebuje odpowiedniej osłony, a pole siłowe to idealne zabezpieczenie przed planetoidami, kosmicznymi śmieciami czy potencjalnym atakiem wroga. Tym razem dr Michio Kaku pokaże nam jak, dzięki najnowocześniejszym eksperymentom naukowym i teorii fizyki, skonstruować prawdziwą tarczę ochronną dla statku kosmicznego. W bostońskim Muzeum Nauki naukowiec, zamknięty w wielkiej klatce Faradaya, zademonstruje nam jak potężna, a zarazem nieprzewidywalna może okazać się siła piorunów. Następnie, w trakcie pobytu na Uniwersytecie Columbia, dr Kaku uruchomi urządzenie zwane stellaratorem, aby zademonstrować nam możliwości sterowania plazmą przez pole magnetyczne. Podczas kolejnej wizyty w Massachusetts Institute of Technology przyjrzymy się także ściśle tajnemu nanomateriałowi węglowemu – to m.in. dzięki niemu wizja złożonego z wielu warstw pola siłowego, chroniącego statki kosmiczne przed laserami, już niedługo może stać się całkiem realna.

Odcinek 4: Roboty

Wtorek, 9 marca o godz. 22:00

Choć świat science-fiction pełen jest inteligentnych robotów, człowiekowi jak dotąd nie udało się stworzyć maszyn rozwiniętych aż tak jak te, które na co dzień oglądamy w kinach. Okazuje się jednak, że scenariusze filmowe nie są całkowicie pozbawione realizmu. W kolejnym odcinku „Fantastyki w laboratorium” dr Michio Kaku udowodni, że dzięki stałemu rozwojowi nauki i nowoczesnej technologii, sztuczna inteligencja najprawdopodobniej już niedługo stanie się rzeczywistością. W trakcie programu naukowiec pozna m.in. STAIR’a – rozpoznającego wzorce robota, zaprojektowanego na Uniwersytecie Stanfordzkim oraz LAGR’a – maszynę autorstwa prof. Yana LeCuna z Uniwersytetu Nowojorskiego, która sama potrafi się uczyć. Kluczem do sztucznej inteligencji okażą się jednak komputery kwantowe. Z tego powodu dr Kaku po raz kolejny uda się do Massachusetts Institute of Technology – tym razem spotka się z profesorem Sethem Lloydem, od którego dowie się, w jaki sposób komputery te będą mogły odmienić świat.

Odcinek 5: Statki kosmiczne

Wtorek, 16 marca o godz. 21:30

Chyba każdy z nas, kto choć raz w życiu widział film z gatunku science-fiction, nie jest w stanie wyobrazić sobie go bez, przemierzającego setki lat świetlnych, statku kosmicznego. Niestety, póki co człowiekowi udało się dotrzeć jedynie na Księżyc. Nie zniechęca to jednak dr Michio Kaku. Niczym niezrażony naukowiec postanawia zaprojektować pojazd, który byłby w stanie dolecieć do najdalszych gwiazd. W trakcie wizyty na Uniwersytecie Princeton dr Kaku uruchomi odrzutowy silnik plazmowy, a następnie odwiedzi ośrodek kosmiczny NASA Plum Brook, gdzie przyjrzy się największej komorze próżniowej świata. Testowane tam tzw. żagle słoneczne mogą w przyszłości stać się siłą napędową niejednej wyprawy w galaktykę. W kolejnym punkcie swojej podróży – akceleratorze cząstek Fermilab – dr Kaku zbada również zadziwiające właściwości najbardziej wydajnego paliwa, jakie kiedykolwiek odkryto – antymaterii.

 

Odcinek 6: Zatrzymanie w czasie

Wtorek, 16 marca o godz. 22:00

W szóstym odcinku „Fantastyki w laboratorium” dowiemy się, jak w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zwiedzać wszechświat, niczym załoga słynnego statku kosmicznego Enterprise. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, dr Kaku udaje się do Narodowego Laboratorium Brookhaven, gdzie w specjalnym akceleratorze rozpędza się cząsteczki niemal do prędkości światła. Od pracujących tam naukowców dowiemy się o luce w teorii względności Einsteina. Profesor Miguel Alcubierre opowie nam jak saga „Star Trek” natchnęła go do ułożenia przełomowego równania, dzięki któremu możliwe stanie się pokazanie sposobu podróżowania statków kosmicznych z prędkością światła. Ponadto, dr Kaku zaprezentuje nam tajemnicze właściwości energii ujemnej, a także pokaże, na czym polegają przełomowe prace prowadzone na Uniwersytecie Harvarda przez zespół prof. Federico Capasso.

Odcinek 7: Wszechświat równoległy

Wtorek, 23 marca o godz. 21:30

Tym razem dr Michio Kaku podejmuje się misji zaprojektowania wrót do jednego z tzw. wszechświatów równoległych. Nie jest to zadanie proste, tym bardziej, że wszechświaty te znacząco różnią się od siebie i w niektórych z nich naukowiec mógłby zastać całkowicie odmienne prawa fizyki lub nawet alternatywne wersje rzeczywistości. Nie chcąc ryzykować, dr Kaku spotka się najpierw z Alanem Guthem, kosmologiem z Massachusetts Institute of Technology, który opowie mu o swoim pomyśle na stworzenie wszechświata. W trakcie programu, dzięki rozmowie z fizykiem Neilem Turokiem dowiemy się również, że wszechświaty równoległe istnieją tuż obok nas, w odległości zaledwie jednego atomu. Są one jednak ukryte w innym wymiarze.

Odcinek 8: Kombinezony supermenów

Wtorek, 23 marca o godz. 22:00

Każde dziecko marzy o byciu superbohaterem – chce podnosić samochody, biegać szybciej niż pędzący pociąg czy widzieć przez ściany. Dzięki nowym technologiom te, pozornie nierealne, marzenia coraz częściej zaczynają przenikać ze stron komiksów do świata rzeczywistego. Dr Ray Boughman pokaże nam jak tzw. metal z pamięcią kształtu oraz opary alkoholu mogą przyczynić się do stworzenia ponadprzeciętnie silnych, sztucznych mięśni. W trakcie programu, Chris Magel z Instytutu Oceanografii stanu Virginia objaśni nam również, na czym polega działanie oczu homara. Obserwacja tych morskich stworzeń pozwoliła naukowcom przygotować projekt pary gogli o niezwykłych właściwościach. Z kolei badania z użyciem rezonansu magnetycznego stały się inspiracją do stworzenia innego, magicznego przedmiotu – pary rękawiczek odczytujących myśli. Czarne charaktery, miejcie się na baczności!

Odcinek 9: Teleportacja

Wtorek, 30 marca o godz. 21:30

Choć teleportacja kojarzy nam się przede wszystkim z produkcjami typu science-fiction, okazuje się, że nie musi być traktowana wyłącznie jako element scenariusza filmowego. W Instytucie Joint Quantum Uniwersytetu Maryland dr Michio Kaku udowodnią nam, że z teleportacją mamy do czynienia każdego dnia, jednak nie dostrzegamy jej efektów, ze względu na to, że zachodzi na poziomie, niewidocznych dla oka atomów. W dalszej części programu, po spotkaniu z futurologiem Mikiem Trederem oraz dr Raymondem Damadianem – jednym z twórców skanera rezonansu magnetycznego, dr Kaku wpadnie na kolejny, niesamowity pomysł. Obmyśl projekt konstrukcji, która, łącząc w sobie zaawansowaną technologię rezonansu magnetycznego, laser oraz trójwymiarowe bio-drukarki, być może pozwoli na przenoszenie obiektów z jednego miejsca w inne, bez zachowania ciągłości ich istnienia w przestrzeni.

Odcinek 10: Wehikuł czasu

Wtorek, 30 marca o godz. 22:00

Choć podróż w czasie brzmi jak kolejna historia rodem z science-fiction, dr Michio Kaku i tym razem postara się dowieść, że nie jest to wyłącznie fantastyka. Prof. Jeffrey Hoffman – pierwszy człowiek, który spędził ponad tysiąc godzin w przestrzeni kosmicznej – wytłumaczyw jaki sposób, dzięki tzw. efektowi dylatacji czasu, stał się podróżnikiem w czasie. W trakcie wizyty na Uniwersytecie Princeton dr Kaku odwiedzi również dr Richarda Gotta, który opowie o swojej teorii podróży w czasie, wykorzystującej struny kosmiczne, a więc pozostałe po Wielkim Wybuchu gigantyczne smugi pierwotnej energii. W Massachusetts Institute of Technology inny naukowiec – Max Tegmark, postara się dowieść, że tunele czasoprzestrzenne mogą stać się w niedalekiej przyszłości realnym środkiem podróżowania.

Odcinek 11: Niewidzialność

Wtorek, 6 kwietnia o godz. 21:30

W jedenastym z serii odcinku „Fantastyki w laboratorium” dr Michio Kaku postara się odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest stworzenie płaszcza zapewniającego niewidzialność. W tym celu „szalony” fizyk uda się do Japonii, gdzie przetestuje płaszcz do kamuflażu optycznego, a następnie porozmawia z jego wynalazcą – prof. Susumu Tachi. W trakcie swoich poszukiwań przepisu na niewidzialność, dr Kaku odwiedzi także londyński Imperial College, gdzie spotka się z prof. Chrisa Phillipsa – szefem zespołu badawczego, który za pomocą lasera przestawia atomy i sprawia, że stają się one niewidoczne. Najbardziej niesamowite i przełomowe dla zjawiska niewidzialności rozwiązanie dr Kaku odnajdzie jednak na Uniwersytecie Duke w Północnej Karolinie. Okazuje się, że pracujący tam naukowcy opracowali specjalny nanomateriał, który – w dosłownym tego słowa znaczeniu – potrafi ugiąć światło. Być może, rozmycie się w powietrzu już niedługo będzie łatwiejsze niż nam się wydaje.

Odcinek 12: Latające spodki

Wtorek, 6 kwietnia o godz. 22:00

 

To, czy oprócz ludzi istnieją we wszechświecie inne wysokorozwinięte cywilizacje, stanowi jedną z największych zagadek współczesnego świata. Unoszące się nad ziemią latające spodki zastanawiają nie tylko fanów serialu „Z archiwum X”. Naukowcy od dziesięcioleci próbują odkryć, na czym mogłaby polegać konstrukcja tych, przeczących grawitacji powietrznych talerzy. Niestety, jak dotąd wszystkie próby kończyły się niepowodzeniem. W ostatnim odcinku serii dr Kaku przygląda się słynnym obiektom UFO i udowadnia, że podobne maszyny już niedługo mogą stać się rzeczywistością. Będzie się starał dokonać tego za pomocą eksperymentu, wykorzystującego urządzenie zwane jonolotem, a także podczas kolejnej wizyty w Massachusetts Institute of Technology u znajomego kosmologa – Alana Guthema. Jeśli nasz „szalony” fizyk i tym razem będzie miał rację, już wkrótce niebo nad ziemią może zapełnić się latającymi talerzami!