Skąd u młodych ludzi fascynacja starymi aparatami?

Moda na wszelkiego rodzaju retro sprzęty wydaje się powracać falami. Ostatnimi czasy możemy natomiast dostrzec fascynację aparatami sprzed lat, które jest szczególnie powszechna wśród tzw. pokolenia Z.
Skąd u młodych ludzi fascynacja starymi aparatami?

Oficjalnie mówi się, że w skład tej generacji wchodzą osoby urodzone od 1995 do 2012 roku. Tacy ludzie wychowywali się w świecie, w którym możliwy był już stosunkowo powszechny dostęp do internetu. Jeśli natomiast chodzi o aparaty cyfrowe, to związana z nimi branża przeżywa ostatnio renesans. Poprzedni szczyt jej zarobków przypadł na 2010 rok, by później – aż do 2021 roku – trwał ciągły spadek. W 2022 tendencja się jednak odwróciła: odnotowano ponowny wzrost sprzedaży, który prawdopodobnie potrwa co najmniej kilka najbliższych lat.

Czytaj tez: Martwe ptaki zamienione w drony. Oto kamuflaż idealny

Fascynacja starymi aparatami wśród młodych pokoleń raczej nie będzie zaskoczeniem dla nikogo, kto dość regularnie korzysta z mediów społecznościowych. Można tam zobaczyć, jak ogromną popularnością tego typu urządzenia cieszą się wśród osób, które właśnie wchodzą bądź stosunkowo niedawno weszły w dorosłość. Odpowiedzi na pytanie o przyczyny wspomnianego zjawiska poszukuje Tim Gorichanaz z Drexel University. Jedno z możliwych wyjaśnień odnosi się do… nostalgii. Innymi słowy, przedstawiciele pokolenia Z tęsknią za przeszłością. Poza tym mogą też poszukiwać głębszego sensu, a zwrócenie się ku pamiątkom z przeszłości może być jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu.

Fascynacja starymi aparatami wśród przedstawicieli pokolenia Z wynika z kilku różnych powodów

Zdaniem Tima Gorichanaza, technologia, bez względu na jej przeznaczenie, staje się kluczowym sposobem, w jaki ludzie mogą rozeznać się w swoich wartościach i dokonywać wyborów, które je potęgują. Mając to na uwadze, wykorzystanie aparatu cyfrowego może nasilić zbierane doświadczenia. W tym przypadku bierze się to z możliwości dokonania wyboru. Zauważmy, że w dzisiejszych czasach większość ludzi nie posiada w ogóle aparatu fotograficznego – do tworzenia fotografii wystarczy im smartfon.

Poza tym, współczesne social media mają kilka istotnych cech w tym kontekście. Przede wszystkim znacznie bardziej liczą się doświadczenia i emocje towarzyszące danej historii. Nawet jeśli wykonane zdjęcia mają niższą rozdzielczość bądź mniej wyraźne kolory, to wcale nie muszą być gorsze. Wstawianie takich fotografii do sieci jest też większym wyzwaniem, ponieważ zazwyczaj potrzeba odpowiedniego oprogramowania czy okablowania. W efekcie fotografia cyfrowa stanowi istotną część czyjegoś życia i wymaga czegoś więcej, niż tylko kilku kliknięć.

Czytaj tez: Poczucie winy można ograniczyć. Nauka pokazuje na to sposób

Jak widać, mimo postępu technologicznego i generalnej ucieczki młodych osób przed tradycją, pewne rzeczy okazują się dla nich bardzo kuszące. Stare aparaty zaliczają się do tego grona, co pokazuje, iż konsumenci nie zawsze wybiorą to, co najszybsze, najładniejsze czy po prostu najlepsze. Czasami ich wybór padnie na produkty, które mogą wzbudzać u nich nostalgię bądź zapewniać poczucie realizacji jakiegoś celu.