Filmowy Pies Przewodnik

Aplikacja Movie Guide Dog ma udostępniać niewidomym audiodeskrypcję w salach kinowych, niezależnie od sprzętu, jakim dysponuje kino.

“Właściciele kin niechętnie inwestują w sprzęt do audiodeskrypcji, wychodząc z założenia, że filmów z audiodeskrypcją jest zbyt mało. Z kolei dystrybutorzy i producenci nie udostępniają kinom filmów z audiodeskrypcją, bo sale kinowe i tak nie mają odpowiedniego sprzętu, by je odtworzyć. I tu kółko się zamyka” – mówi Tomasz Strzymiński, prezes Fundacji Audiodeskrypcja.

Fundacja postanowiła rozwiązać ten problem. Movie Guide Dog to aplikacja na telefon, która działa niezależnie od sprzętu w kinie. Pokazuje listę filmów z dostępną audiodeskrypcją. Użytkownik ściąga na telefon audiodeskrypcję do filmu, który chce obejrzeć i idzie do kina. Aplikacja synchronizuje audiodeskrypcję ze ścieżką dźwiękową filmu i już można oglądać!

Stworzenie bazy audiodeskrypcji i mechanizmu synchronizacji jest tańsze niż zakup specjalistycznego sprzętu do kin, ale nadal wymaga zaangażowania pewnych środków. Fundacja Audiodeskrypcja i DDB Warszawa rozpoczęły kampanię crowdsourcingową, której celem jest zebranie funduszy na aplikację Movie Guide Dog. Zbiórka odbywa się na stronie Wspieram.to.

W Polsce jest około 145 tysięcy osób niewidomych i około 700 tysięcy osób słabowidzących, w Europie ponad 26 milionów jednych i drugich. Dzięki Movie Guide Dog będą one mogły oglądać filmy z audiodeskrypcją, niezależnie od sprzętu znajdującego się w kinie. Aplikacja będzie dostępna na systemy iOS i Android.

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie www.movieguidedog.com.