Finanse w sieci. Jak oszczędzać czas i pieniądze na wymianie waluty online?

Współpraca z zagranicznymi kontrahentami, spłata kredytu w obcej walucie, emigracja zarobkowa… Obecnie prawie każdy z nas staje przed koniecznością wymiany waluty. Warto wiedzieć, że korzystając z kantorów internetowych, zrealizujemy taką transakcję nawet o 8% taniej niż w banku. Jak oszczędzać na wymianie walut przez internet?

Pierwszy serwis wymiany walut przez internet w Polsce powstał w 2009 roku. Dziś jest ich około 50, a z ich usług korzysta 600 tysięcy osób. W samym 2013 roku liczba ich użytkowników oraz wartość zrealizowanych transakcji wzrosły o prawie 80% i wyniosły 16 mld zł. A to wciąż jedynie mała część potencjalnie ogromnego rynku. – Obecnie 5 proc. Polaków wymienia pieniądze w serwisach internetowych. Bardzo liczymy na to, że wraz z rozwojem naszych usług coraz więcej osób będzie przekonywało się do tej wygodnej i szybkiej wymiany – mówi Łukasz Olek z Currency One SA, operatora serwisu Walutomat, umożliwiającego wymianę walut pomiędzy firmami i osobami fizycznymi.

Skąd bierze się ten trend? Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest oszczędność. Jak tłumaczy Łukasz Olek, kupując walutę w sieci, zapłacimy nawet o 8% mniej niż w banku czy stacjonarnym kantorze. Sam proces wymiany jest bardzo prosty – wystarczy posiadać konto rozliczane w złotówkach oraz konto walutowe, a także zarejestrować się w serwisie oferującym usługę wymiany. Osoby poszukujące szczegółowych informacji lub korzystające z takiej formy wymiany walut po raz pierwszy mogą skorzystać z platformy edukacyjnej kurswymiany.com, która umożliwia dokonanie demonstracyjnej wymiany i zapoznanie się z licznymi wskazówkami dot. wymiany walut przez internet.

Ile mogę zyskać?

W bankach musimy liczyć się z indywidualnie ustaloną wysoką marżą – w kantorach internetowych spread, czyli różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna waluty, jest znacznie niższa. A jeśli interesuje nas dokładna kwota oszczędności, możemy wyliczyć ją za pomocą praktycznego kalkulatora korzyści, zamieszczanego na stronach e-kantorów. W ten sposób wyliczymy, że np. przy zakupie 1000 euro zaoszczędzić możemy nawet do 160 zł (porównując z ceną, jaką zapłacilibyśmy, wymieniając walutę w banku). Takie rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla turystów, osób spłacających kredyt w obcej walucie czy pracujących za granicą. Tańsza wymiana walut jest ważna także dla przedsiębiorców – przy regularnych wymianach dużych kwot mają oni szasnę na uzyskanie rabatu, a więc na jeszcze większe oszczędności.

Czas to pieniądz

Wymiana walut online spodoba się też osobom, które cenią swój czas i nie lubią marnować go na stanie w kolejkach. Za pośrednictwem e-kantorów pieniądze wymienimy bez wychodzenia z domu za pomocą przelewów bankowych. Właściciele kantorów internetowych uspokajają także osoby sceptyczne co do przeprowadzania transakcji finansowych przez internet – dzięki wielostopniowym systemom zabezpieczeń jak w bankowości elektronicznej oraz nadzorowaniu każdej operacji przez wykwalifikowany zespół specjalistów możemy mieć pewność, że transakcja przebiegnie prawidło.

Z usług kantorów internetowych korzystają przede wszystkim osoby młode, wykształcone, z dużych i średnich miast. To nowe pokolenie, które doskonale zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie dają usługi online – są tanie, bezpieczne i szybkie. Warto brać z nich przykład.