Fitcollect: aplikacja dla miłośników siłowni

Absolwenci Politechniki Gdańskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku opracowali aplikację, która zbierania dane o postępach treningowych na siłowni i w klubach fitness.

“Twórcami pomysłu są trzej absolwenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki: Piotr Kamiński, Paweł Fularczyk, Michał Kęder oraz absolwent wzornictwa przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Kamil Fiedorow” – informuje Politechnika Gdańska.

Fitcollect to propozycja dla klubów fitness i siłowni. System pozwala mierzyć i analizować wyniki uzyskane podczas treningu. Pomysł jest prosty. Każda osoba, która trenuje na siłowni, może założyć specjalną opaskę, która komunikuje się z czujnikami zainstalowanymi na sprzęcie: rowerach, bieżniach, sztangach, etc. Następnie dane z opaski trafiają do systemu, dzięki czemu można je później przeanalizować w aplikacji mobilnej czy na komputerze w domu. 

Opaska zbiera dane ze wszystkich sprzętów, na których ćwiczył dany użytkownik. Osiągnięcia są rejestrowane w aplikacji mobilnej, pozwala to na dzielenie się wynikami na portalach społecznościowych. Pomysłodawcy chcą stale udoskonalać swój produkt. W przyszłości chcą opracować m.in. możliwość stworzenia planu treningowego za pośrednictwem aplikacji.

Urządzenia elektroniczne potrzebne do wdrożenia usługi zostały już przetestowane na siłowni. Twórcy mają gotowy prototyp opaski i stacji bazowych. Trwają prace nad aplikacją do zapisu i odczytu informacji o przebiegu treningu. 

“Chętnie uprawiamy sporty, interesujemy się nowoczesnymi technologiami. Chcieliśmy połączyć nasze hobby z tym, co umiemy, czyli z tworzeniem oprogramowania i systemów opartych na elektronice” – tłumaczy Piotr Kamiński.

Do końca sierpnia młodzi inżynierowie założą w Gdańsku start-up i liczą na zainteresowanie klientów. Pierwsi inwestorzy już się pojawili. Ich pomysł wygrał w konkursie “Jaskółki Przedsiębiorczości” organizowanym przez Politechnikę Gdańską. W nagrodę otrzymali 5 tys. zł. W maju zwyciężyli w konkursie „Go Creative. Biznes na Start” organizowanym przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER. W nim nagrodą było 15 tys. zł.