Zamiast tuj w ogrodzie lepiej przykleić to na okno. Ochłodzi dom i spojrzenia sąsiadów

Jasne, przeszklone przestrzenie mieszkaniowe mają wiele zalet. Optycznie powiększają pomieszczenie, wpuszczają więcej światła do domu, ale z drugiej strony mogą również podgrzewać temperaturę wewnątrz, powodując swoisty efekt szklarniowy. Niemieccy naukowcy opracowali wyjątkowy materiał, który nie tylko ochłodzi nasze mieszkania podczas gorącego lata, ale również może służyć za pewna izolacja od wścibskich spojrzeń sąsiadów tuż za płotem.
Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Każdy z nas docenia ten moment, gdy do mieszkania lub domu wpada dużo światła, robi się jasno i przestronnie. Kiedy dzieje się to latem, a duże okna mamy skierowane na południe, to gwarantujemy sobie również istną szklarnię w miejscu zamieszkania. Nowy wielofunkcyjny metamateriał autorstwa badaczy z Instytutu Technologicznego w Karlsruhe (Niemcy) pozwoli nieco ochłodzić nasze wnętrza – o czym czytamy w artykule w Nature Communications.

Czytaj też: Wyprodukuj sobie wodór i prąd za jednym zamachem. Holandia uratuje domostwa w przyszłości

Wynalazek w formie cienkiej folii wystarczy tylko nakleić na szyby w oknach. Matowa faktura pozwoli nam również nieco odizolować się od spojrzeń sąsiadów, jeśli ich okna znajdują się bardzo blisko. Materiał został skonstruowany na bazie polimerów. Nadano mu unikatową strukturę na wzór piramid o szerokości 10 mikronów. To one gwarantują, że 73 proc. światła padającego na szybę jest rozpraszane.

Testowy model polimerowej folii naklejonej na szybę / źródło: KIT, materiały prasowe

Polimerowy materiał, który ochłodzi dom i wpuści więcej światła, niż zwykłe szyby

Istotnym faktem jest, że folia przepuszcza więcej światła niż zwykłe szkło, bo aż 95 proc. Gwarantuje to bardziej naturalne oświetlenie we wnętrzach oraz działa korzystnie na funkcjonowanie roślin i przeprowadzanie fotosyntezy. Naukowcy sugerują, że rozwiązanie nadaje się nie tylko do mieszkalnictwa, ale również w samych szklarniach. Potwierdzono, że wydajność fotosyntezy jest o 9 proc. większa w przypadku obiektów pokrytych folią.

Czytaj też: W domu Waszyngtona znaleziono skrytkę sprzed 250 lat. Poznaliśmy jej zawartość

Tyle jeśli chodzi o aspekty związane z rozpraszaniem czy przepuszczaniem światła przez materiał. Niemniej ważna kwestia dotyczy także chłodzenia pomieszczeń. Uczeni tak zaprojektowali strukturę polimerów, aby doprowadzały one do zjawiska znanego jako chłodzenie radiacyjne.

Schemat działania szyb pokrytych metamateriałem autorstwa niemieckich naukowców / źródło: https://doi.org/10.1038/s41467-024-48150-2, CC-BY-4.0

Empirycznie zbadano, że naklejona folia na szybę obniża temperaturę w pomieszczeniu o 6 st. C względem otoczenia. Możemy sobie tylko wyobrażać tę niesamowitą ulgę, gdy nie trzeba zasłaniać okien w słoneczny dzień i wciąż można cieszyć się przyjemnym chłodem w domu.

Czytaj też: Stwórz smart dom z urządzeniami AGD Samsung i odzyskaj część wydanych na sprzęt pieniędzy

To nie koniec zalet materiału. Naukowcy wymieniają jeszcze jedną: folia sama się oczyszcza z drobin kurzu i pyłu. Pod względem technicznym zadbano, aby była ona wysoce hydrofobowa. Zdaniem twórców, materiał nadaje się do praktycznego zastosowania. „Rozwiązanie jest skalowalne i można je bezproblemowo zintegrować z planami przyjaznego dla środowiska budownictwa i rozwoju obszarów miejskich” – dodaje Gan Huang, pierwszy autor artykułu cytowany w komunikacie prasowym KIT.