Fotograficzne wyzwanie: Chiny [GALERIA]

Marzy Wam się foto podróż po jednym z najciekawszych krajów świata? Poznajcie najpiękniejsze miejsca Chin.

1. Paryż Wschodu

Szanghaj, nowoczesna portowa metropolia, bez chwili przerwy tętni życiem. Nie można jednak zapomnieć o skarbach z poprzednich epok: Świątynia Nefrytowego Buddy, Ogród Yuyuan czy Pagoda Longhua to punkty obowiązkowe choćby najkrótszego pobytu w tym ogromnym mieście. A skąd można zrobić najlepsze zdjęcie panoramy miasta? Sprawdź hotelową restaurację w Park Hyatt. I koniecznie bądź przed 19, kiedy włączają się światła miasta!

A rano, razem z mieszkańcami Szanghaju, zacznij dzień ćwiczeniami tai chi na promenadzie Bund – za plecami mając rząd wspaniałych, postkolonialnych budynków.

 

2. Wielki Mur Chiński

Za najbardziej malowniczy – bo najbardziej strony, uważany jest odcinek Muru w Badaling. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą dobre buty i cieplejsze ubranie: stopnie są wyślizgane, a na górze może być chłodno (mur wznosi się na wysokość ok. 1000 m.n.p.m.)!

Wielki Mur Chiński to wyzwanie dla każdego fotografa! Jak sprawić, by mur, powielany na tysiącach zdjęć, na naszym wyszedł oryginalnie? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć ekspert National Geographic podczas warsztatów Akademia Fotografii Chiny.

 

3. Blisko niebios

Pekin, stolica Chińskiej Republiki Ludowej, słynie ze Świątyni Nieba, w której cesarz miał modlić się o urodzaj na nadchodzący rok. Oprócz niej koniecznie trzeba zobaczyć Zakazane Miasto, kompleks pałacowy pochodzący z XV w., w którym wedle legendy znajduje się 9999 pokoi.

Przed wyjazdem do Pekinu warto zobaczyć zdjęcia włoskiego fotografa Adriano Madaro, który odwiedził miasto w 1976 r. (jako jeden z pierwszych zagranicznych dziennikarzy!) – i porównać, jak wielkie zmiany zaszły na przestrzeni 40 lat.

 

4. Fabryka jedwabiu

Miasto Suzhou rozciąga się nad siecią kanałów – i dlatego często nazywane jest Wenecją Wschodu. Jest także słynne z powodu fabryki jedwabiu, w której krok po kroku można podejrzeć proces powstawania tego włókna. Odwiedzający mogą zobaczyć m.in. żywe larwy jedwabnika i zanurzane w gorącej wodzie kokony.

A jako pamiątkę ze zwiedzania, zamiast dość drogich ubrań z czystego jedwabiu, warto przywieźć swój własny fotoreportaż. W jego tworzeniu możesz liczyć na pomoc eksperta National Geographic, który będzie służył radą podczas Akademii Fotografii Chiny.

 

5. Fotograficzne zakazy

Pamiętaj, żeby unikać robienia zdjęć żołnierzom lub na lotniskach! W przeciwnym wypadku możesz narazić się na nieprzyjemności. Także wiele historycznych budynków opatrzonych jest zakazem fotografowania. Aparatu nie można używać podczas zwiedzania Mauzoleum Mao Zedonga (Pekin) ani w Mauzoleum Sun Jat-sena (Nankin).