Koronawirus atakuje wzrok? Niepokojące wyniki badań

Koronawirus może prowadzić do poważnych zaburzeń wzroku, sugeruje nowe badanie Francuskiego Towarzystwa Neuroradiologii (SFNR).

O tym, że pandemia wywołuje krótkowzroczność u dzieci dowiedzieliśmy się na początku roku dzięki badaniom z Chin. Tam chodziło jednak o fizyczne ograniczanie pracy oczu młodych osób stale przebywających na ograniczonej przestrzeni. Tymczasem przybywa dowodów, że gdy wrotami infekcji koronawirusa są oczy, wzrok chorego może na tyle się pogorszyć, że odradza się siadanie za kierownicą.

Lekarze z SFNR odkryli niedawno niepokojące zmiany w oczach pacjentów ciężko przechodzących COVID-19. 129 pacjentów z silnymi objawami wywołanej przez wirusa choroby poddano analizie metodą rezonansu magnetycznego. Badaniem MRI u 7 proc. z nich wykryto hiperintensywne zmiany na przynajmniej jednej z gałek ocznych (tzw. hyperintense nodules na tylnej część organu).  Augustin Lecler/RSNA Dopiero dalsze obserwacje pokażą, czy uszkodzenia wzroku wywołane chorobą mają permanentny charakter. Choć koronawirus na samym początku jawił się jako patogen wywołujący infekcję dróg oddechowych, już dziś wiadomo, że potrafi atakować wiele organów, czasami jednocześnie.

Zapalenie spojówek jest jednym z rzadziej występujących objawów na oficjalnej liście symptomów COVID-19 publikowanej przez Światową Organizację Zdrowia. Niemniej, znajduje się na niej. Patologiczne zmiany w gałkach ocznych wykryte przez francuskich lekarzy wydają się być, na szczęście, relatywnie ograniczonym zjawiskiem.

Wyniki badań SFNR opublikowano w czasopiśmie „Radiology”. – Pokazaliśmy, że część francuskich pacjentów ciężko przechodzących COVID-19 miało jeden lub kilka guzków na tylnej części gałki oka. Pierwszy raz stwierdzono takie zjawisko u pacjentów covidowych z pomocą MRI – informuje główny autor badania, dr Augustin Lecler.

Dr Lecler zwraca uwagę, że w ciężkich przypadkach COVID-19 problemy dotyczące oczu mogą być pomijane z racji dużo poważniejszej natury innych objawów. Sugerują, że tacy pacjenci covidowi mimo wszystko powinni przechodzić regularnej testy wzroku by wykryć możliwe guzki na oczach.

– Uważamy, że wszyscy pacjenci hospitalizowani na oddziałach intensywnej opieki z powodu COVID-19 powinni mieć także badany wzrok, tak by w razie konieczności móc zastosować odpowiednią terapię – tłumaczy dr Lecler.
 
Stan zapalny, czyli reakcja immunologiczna na obecność wirusa, jest prawdopodobnym źródłem powstawania guzków. Możliwe też, że na skutek przebywania długi czas w pozycji horyzontalnej zaburzona została funkcja regulująca wilgotność gałek ocznych (niewłaściwy drenaż).