Ta nowa funkcja Galaxy Watch może pomóc w walce z poważną chorobą

Samsung sukcesywnie rozszerza funkcjonalności swoich smartwatchy, zarówno jeśli chodzi o funkcje nastawione na monitorowanie aktywności i kondycji, jak i te stricte zdrowotne. Teraz firma dodała kolejną nowość, która pomoże w wykrywaniu poważnej dolegliwości.
Ta nowa funkcja Galaxy Watch może pomóc w walce z poważną chorobą

Galaxy Watch będą w stanie wykrywać bezdech senny

Smartwatche Samsunga stają się coraz bardziej przydatne, jeśli chodzi o monitorowanie zdrowia. Południowokoreański gigant stara się zresztą dodawać coraz to nowe funkcje. Niedawno aktualizacji doczekały się serie Galaxy Watch 5 i Galaxy Watch 4, które dostały kilka przydatnych ulepszeń. Producent dodał sporo nowości w obrębie funkcji śledzenia snu, ułatwiając użytkownikom sprawdzanie wyników snu, bo będą one widoczne bezpośrednio na ekranie zegarka. Ulepszenia doczekał się tryb uśpienia, bo poza przyciemnieniem ekranu i wyciszeniem powiadomień oraz połączeń, zegarek korzysta teraz z czujnika podczerwieni zamiast zwykłej zielonej diody LED – ma to zminimalizować ryzyko przypadkowego obudzenia. Kolejną zmianą były też spersonalizowane strefy tętna oraz kilka ulepszeń kosmetycznych – nowe tarcze, kafelki oraz animacje.

Wygląda jednak na to, że Samsung już ma dla użytkowników Galaxy Watch kolejną świetną nowość. W Korei, za pośrednictwem aplikacji Samsung Health Monitor, będzie można korzystać z funkcji wykrywania bezdechu sennego.

Jest to choroba, która charakteryzuje się powtarzającymi się epizodami spłycenia lub zatrzymania oddechu w czasie snu. Jednej nocy może zdarzyć się ich nawet kilkadziesiąt. W ich trakcie nie dochodzi do zatrzymania pracy mięśni oddechowych i przerwy w dopływie impulsów nerwowych (co charakteryzuje centralny bezdech senny). Skutkiem bezdechu jest ograniczenie przepływu krwi do tkanek, co ma poważne konsekwencje. Choroba ta, chociaż przez wielu jest bagatelizowana, stanowi zagrożenie zdrowia i życia – czytamy na stronie EMC Instytutu Medycznego.

Jest to więc bardzo poważna choroba, która w dodatku może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i udar. Problemem jest wykrywanie tego schorzenia, bo sporo cierpiących na bezdech senny osób może nie być świadomym swojej choroby. Dlatego nowa funkcja opracowywana przez Samsunga jest tak istotna – pomoże ona wcześnie zidentyfikować objawy.

Samsung niezmiennie angażuje się w dostarczanie zaawansowanych technologii do urządzeń ubieralnych Galaxy, które pomogą większej liczbie osób lepiej zrozumieć swoje samopoczucie i przejąć nad nim kontrolę. Dzięki nowej funkcji bezdechu sennego w serii Galaxy Watch zapewniamy użytkownikom proste, proaktywne narzędzie umożliwiające rozpoznanie tego zaburzenia na najwcześniejszym możliwym etapie, zanim ich stan się pogorszy – powiedział Hon Pak, wiceprezes i szef zespołu Digital Health w MX Business w Samsung Electronics.

Aby skorzystać z tej funkcji, użytkownicy będą musieli dwukrotnie w ciągu 10 dni monitorować swój sen, za każdym razem przez ponad cztery godziny. Zegarek wyświetli następnie szacunkowy wskaźnik bezdechu i spłycenia oddechu (AHI), który jest miarą nasilenia bezdechu sennego. Jeśli użytkownik ma wysoki wynik AHI, zegarek zaleci wizytę u lekarza w celu dalszej oceny i leczenia. 

Ta nowość będzie świetnym uzupełnieniem dla monitorowania ciśnienia krwi i EKG, czyli jednych z najistotniejszych funkcji zdrowotnych dostępnych na pokładzie Galaxy Watch, dzięki nim bowiem można już wykrywać migotanie przedsionków. Oczywiście wciąż należy pamiętać, że wszelkie tego typu dane, podsuwane nam przez smartwatche, są jedynie danymi podglądowymi i nie stanowią diagnozy lekarskiej. Zegarek może nam pomóc wykryć jakieś schodzenie, ale nie zastąpi wizyty u specjalisty.