Letnie pociągi Słoneczny i Słoneczny Bis to stała pozycja w rozkładzie jazdy Kolei Mazowieckich. To już dwudzieste wakacje, podczas których będą wozić pasażerów z Mazowsza nad morze i z powrotem, tano, bez przesiadek i bez stresu.
Słoneczny z Mazowsza nad morze
Słoneczny (18113 RE9) kursuje codziennie z Warszawy do Ustki. Ze stolicy rusza tuż po godzinie 6. Zaczyna trasę na stacji Warszawa Zachodnia o 6:10, Centralną opuszcza równo o 6:30, a Wschodnią o 6:38. Dalej zatrzymuje się między innymi w Legionowie, Ciechanowie i Malborku, zalicza także wszystkie stacje Trójmiasta. Słoneczny kończy bieg w Ustce o 12:30, podróż z Warszawy na plażę zajmie więc około 6 godzin. W drugą stronę Słoneczny (81112 RE9) jedzie minimalnie dłużej. Z Ustki rusza o 15:10 i wraca tą samą trasą, by zatrzymać się o 21:30 na stacji Warszawa Centralna.
Czytaj też: Polacy pojadą pociągiem na wakacje w Chorwacji. Znamy cenę biletu i inne szczegóły
Słoneczny Bis (15121 RE9) to pociąg weekendowy do Gdyni, na który nie trzeba wstawać o świcie. Rusza z Warszawy Zachodniej o 10:04, z Centralnej o 10:15, a ze Wschodniej o 10:24. Podąża tą samą trasą co Słoneczny, by skończyć bieg o 14:07 na stacji Gdynia Główna. Powrotny Słoneczny Bis (51120 RE9) wyrusza z Gdyni Głównej o 14:52, by o 18:45 zatrzymać się na stacji Warszawa Centralna.
Słoneczny i Słoneczny Bis będą kursować przez całe wakacje. Ceny biletów normalnych są takie same jak w zeszłym roku: 75 zł do Ustki i 60 zł do Gdyni. Pociągi Kolei Mazowieckich są więc świetnie wycenione i pod tym względem bardziej atrakcyjne od TLK i Intercity. Bilety można kupić między innymi w aplikacjach mobilnych: KM, SkyCash, mPay, Jakdojade, KOLEO i BILKOM. Jako ciekawostkę można dodać, że pierwszym kursem pociągu Słoneczny Bis jechał marszałek Adam Struzik. Przed odjazdem powiedział:
Chcemy umożliwić wszystkim mieszkańcom naszego regionu wygodny wyjazd na wakacje. Pociągi Kolei Mazowieckich zapewniają komfortową i bezpieczną podróż dla całych rodzin. Co roku oferta naszego przewoźnika spotyka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Mamy nadzieję, że podobnie będzie w tym sezonie – mówi marszałek Adam Struzik. Zachęcamy też do zwiedzania Mazowsza w weekendy. Tu idealnym rozwiązaniem jest MAZObilet.
Wspomniany wyżej MAZObilet to ciekawa oferta pozataryfowa dla chcących zwiedzić Mazowsze za grosze. Można na nim poruszać się pociągami uruchamianymi przez Koleje Mazowieckie (a także autobusach do Modlina), w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) i w środkach transportu Warszawskiego Transportu Publicznego (autobusy, tramwaje, metro, SKM).
Bilet honorowany jest w każdy weekend, od 19:00 w piątek do 8:00 w poniedziałek. Jeśli jest okazja na zrobienie sobie długiego weekendu, przedłużana jest także ważność biletu. MAZObilet uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów. Dla jednej osoby kosztuje 49 złotych. Za 99 złotych można zabrać w podróż od dwóch do pięciu osób. Od siebie dodam, że Koleje Mazowieckie wożą rowery za darmo. Wypada tylko tak ulokować jednoślad, by nie przeszkadzał innym pasażerom – najlepiej w przedziale dla podróżnych z większym bagażem, jeśli akurat skład nie ma specjalnie wyznaczonych miejsc.
Czytaj też: Wakacyjne pociągi wracają na tory. Polregio ma nowy rozkład jazdy
Wróćmy jeszcze do Słonecznego. Koleje Mazowieckie informują, że pociąg ten cieszy się coraz większą popularnością. W 2024 roku z Warszawy nad morze pojechało nim 99 tysięcy pasażerów. To o 20 tysięcy więcej niż w roku 2023. Od 2005 roku ten pociąg przewiózł ponad 1,5 miliona pasażerów. Koleje Mazowieckie inwestują w nowoczesne składy, więc podróż odbywa się w komfortowych warunkach.
Przy okazji przewoźnik pochwalił się kolejnym zamówieniem: czeka na 90 nowych pojazdów szynowych różnego typu. Rozwijane są też nowe połączenia, między innymi z Radomia do Drzewicy, Dęblina i Skarżyska, z Siedlec do Czeremchy, z Sierpca do Nasielska i Kutna czy z Ostrołęki do Chorzel. W budżecie samorządu Mazowsza czeka jeszcze miliard złotych na transport kolejowy. Większość dostaną Koleje Mazowieckie, mniejszą część WKD.