Wiemy, gdzie znajduje się 99% ziemskiego złota. To dobra i zła wiadomość

Nie bez powodu mówi się, że ewentualne wydobycie zasobów z asteroid mogłoby zachwiać gospodarką na skutek nagłego wzrostu ilości surowców naturalnych, włącznie z metalami szlachetnymi pokroju złota. Z tego względu można się doszukiwać pewnych korzyści płynących z tego, że jest ono na Ziemi trudno dostępne.
Wiemy, gdzie znajduje się 99% ziemskiego złota. To dobra i zła wiadomość

Jest to bowiem jeden z czynników przesądzających o tym, jak cenny będzie dany pierwiastek. Eksperci szacują, iż nawet 99% jego zasobów znajduje się w jądrze naszej planety. Niemal na pewno oznacza to, że ludzkość nigdy nie będzie w stanie dotrzeć do tych zasobów. 

Czytaj też: Ludzie żyjący pod ziemią. Przerażająca wizja staje się coraz bardziej realna

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę te ukryte głęboko pod ziemią pokłady, zdamy sobie sprawę z tego, jak wiele złota znajduje się na Ziemi. Najlepiej ukazuje to wizualizacja, w myśl której gdyby rozłożyć całe dostępne na Błękitnej Planecie złoto w równomierny sposób, to moglibyśmy zacząć określać ją mianem nie błękitnej, lecz złotej. Taka warstwa cennego kruszcu mogłaby mieć nawet 50 centymetrów grubości!

Oczywiście pojawia się pytanie: jakim sposobem naukowcy są w stanie określić, ile złota skrywa się w jądrze Ziemi? Przecież już na głębokości płaszcza temperatury robią się na tyle wysokie, by człowiek nie mógł na nie zejść, a co dopiero powiedzieć o pułapie rzędu tysięcy kilometrów w głąb? Z tego względu badacze musieli podejść do tematu nieco naokoło. Aby tego dokonać, wzięli pod lupę skład asteroid. Obiekty te, ze względu na skład podobny do ziemskiego, mogą dostarczać cennych wskazówek na temat tego, jak wygląda nasza planeta.

Ponad 99 procent pokładów złota na naszej planecie znajduje się zdaniem naukowców w ziemskim jądrze

To za sprawą ich wspólnego pochodzenia, ponieważ zarówno Ziemia jak i asteroidy mogą wywodzić się z tego samego dysku protoplanetarnego. Analizując skład tzw. chondrytów węglistych pochodzących z tych asteroid, eksperci mają możliwość oszacowania, ile danego pierwiastka znajduje się na Ziemi. Następnie trzeba odjąć od tego wyniku stężenia wykryte w skorupie, gdzie prowadzi się fizyczne badania, a uzyskana zostanie przybliżona ilość występująca w jądrze.

Ostatecznie zespół Bernarda Wooda z Macquarie University doszedł do wniosku, iż w jądrze naszej planety znajduje się ponad 99% tutejszych zasobów złota. Więcej informacji na temat składu Ziemi oraz ogólnych właściwości asteroid powinniśmy poznać dzięki misji Psyche. Jest ona skierowana na obiekt o gigantycznej wartości – zarówno naukowej, jak i ekonomicznej, ponieważ najprawdopodobniej zawiera spore ilości cennych pierwiastków. 

Czytaj też: Oglądał zdjęcia słynnej Galaktyki Sombrero. Przypadkiem odkrył zupełnie inną galaktykę dwa razy dalej

Poza tym może też zdradzić sekrety dotyczące narodzin i ewolucji Układu Słonecznego. Możemy sobie jedynie wyobrazić, jak wiele zmieniłoby eksploatowanie takich pozaziemskich zasobów. Oczywiście to bardzo długofalowa perspektywa, ponieważ w grę wchodzi nie tylko wydobywanie takich substancji, ale również ich przetwarzanie oraz dostarczanie na Ziemię.