Gigantyczna rafa koralowa odkryta w Australii. Ma wysokość dwóch Pałaców Kultury

Naukowcy z Schmidt Ocean Institute odkryli na obszarze należącym do położonej u wybrzeży Australii największej na świecie Wielkiej Rafy Koralowej samodzielnie funkcjonującą masywną rafę wysokości ponad 500 metrów. Na ten podwodny skarb przyrody, pierwszy taki znaleziony od 120 lat, trafiła załoga należącej do instytutu łodzi badawczej Falkor.
Gigantyczna rafa koralowa odkryta w Australii. Ma wysokość dwóch Pałaców Kultury

– Istnienie tej rafy, jednej z 8 podobnie odciętych od głównego ciała WRK, odnotował 20 października dr. Robin Beaman z James Cook University podczas badań powierzchni dna morza na północ od Wielkiej Rafy Koralowej. Każda z 8 samodzielnych raf położona jest w pobliżu przylądka York na krawędzi wychodzącej spod szelfu na którym znajduje się WRK – tłumaczy w informacji prasowej Schmidt Ocean Institute

Pięć dni później na dno opuszczono robota badawczego SuBastian. Zejście pod wodę było transmitowane na żywo a później opublikowane na kanale Youtube instytutu. U swojej podstawy struktura ma 1,5 km szerokości. Wznosi się na wysokość 500 metrów tak, że od powierzchni dzieli ją w najwyższym punkcie ok. 40 metrów. 

Zdjęcie: Schmidt Ocean Institute


Nowoodkrytą rafę dopisano do listy 7 innych, badanych sukcesywnie od XIX wieku. Jest wśród nich też ta w pobliżu wyspy Raine, stanowiąca najważniejszy obszar gniazdowania morskich żółwi zielonych (Chelonia mydas).

Zdjęcie: Schmidt Ocean Institute

– Odnalezienie wysokiej na pół kilometra rafy u brzegów przylądka York, wydawałoby się dobrze już poznanego obszaru Wielkiej Rafy Koralowej, pokazuje nam jak tajemniczy świat ukrywa się tuż za linią brzegową. Dzięki potężnym narzędziom do trójwymiarowego mappingu będziemy w stanie lepiej zrozumieć tę nową rafę i jej rolę w ekosystemie WRK – stwierdziła dr. Jyotika Virmani, dyrektorka Schmidt Ocean Institute. 

Ekspedycja naukowa “The Northern depths of the Great Barrier Reef” potrwa do 17 listopada. Mapy dna morskiego powstające w oparciu o zbierane przez instytut dane zostaną udostępnione poprzez serwis australijski serwis AusSeabed.