Już wkrótce Gmail na Androidzie zacznie podsumowywać nasze maile

Google wciska sztuczną inteligencję wszędzie, gdzie tylko może. Nie omija oczywiście poczty Gmail, która już niedługo będzie wykorzystywać Gemini AI do podsumowywania zbyt długich wiadomości.
Już wkrótce Gmail na Androidzie zacznie podsumowywać nasze maile

Gmail na Androidzie dostanie świetną nowość

Często bywa tak, że musimy zapoznać się z treścią jakiegoś tekstu, ale mamy na to zbyt mało czasu lub po prostu jest to dość nużąca dla nas tematyka, przez co ciężko nam przyswoić najważniejsze zagadnienia. Tutaj z pomocą przychodzi generatywna sztuczna inteligencja i funkcja podsumowań. Pozwala ona uzyskać podsumowanie najważniejszych informacji z artykułów, dokumentów, a nawet nagrań audio czy rozmów telefonicznych. Działa to również w przypadku wiadomości, z czego mogą już korzystać użytkownicy Android Auto.

Czytaj też: Reklamy na YouTube będą jeszcze gorsze. Google się cieszy, użytkownicy nieszczególnie

Już od jakiegoś czasu gigant z Mountain View testował kolejną nowość opartą na sztucznej inteligencji, która docelowo ma trafić do użytkowników poczty Gmail w systemie Android. Chodzi o opcję podsumowywania maili. Jeśli korzystacie z pakietu Gemini for Workspace możecie już znać tę opcję, jednak jej działanie oraz dostępność jest zgoła inne. Przede wszystkim działa to jedynie na komputerach stacjonarnych oraz ogranicza się do wątków z więcej niż dwiema odpowiedziami, a nie długich, pojedynczych maili. Jest to w zasadzie funkcja skierowana do korporacji, podczas gdy testowana od jakiegoś czasu nowość, ma być udostępniona wszystkim.

Czytaj też: OnePlus udostępnił ostateczną aktualizację dla dwóch popularnych modeli. To oznacza całkowity koniec wsparcia

Jej działanie jest proste – sztuczna inteligencja podsumuje nam długie wiadomości mailowe, których nie chce nam się czytać. Jak możecie zauważyć na poniższym zrzucie ekranu, tuż pod tytułem maila pojawia się przycisk „Podsumuj tę wiadomość e-mail”. Jego naciśnięcie spowoduje wygenerowanie szybkiego podsumowania, co z pewnością przyda się w przypadku długich wiadomości zawierających sporo tekstu i szczegółów.

Źródło: Android Authority

Mamy też możliwość ocenienia jakości podsumowania, klikając przycisk kciuka w górę lub w dół. Zapewne ma to na celu pomoc w dalszym udoskonalaniu tej funkcji. Nie brakuje też szybkiego przycisku do kopiowania treści podsumowania.

Czytaj też: Nothing integruje swoje smartfony z ChatGPT. Wystarczy zainstalować najnowszą aktualizację

PiunikaWeb i specjalista ds. kodowania AssembleDebug dokopali się do tej nowości na początku miesiąca w wersji 2024.03.31.621006929 aplikacji Gmail na Androidzie. Wtedy jeszcze nie dało się jej uruchomić, ale w wersji 2024.04.21.626860299, z wykorzystaniem kilku sztuczek, można było już z niej skorzystać, co wskazuje, że Google jest już bliski wdrożenia tej funkcji. Spodziewać się można, że stanie się to podczas nadchodzącego wydarzenia I/O 2024, mającego odbyć się na początku maja.