Google wprowadza nową metodę logowania do konta. Zamiast haseł pojawia się coś bezpieczniejszego

Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do używania haseł jako typowej metody logowania, trudno zaprzeczyć, że nie jest to zbyt bezpieczne. Głównie z naszego powodu, bo sami nie ustawiamy odpowiednio bezpiecznych ciągów znaków ani nie korzystamy z menedżerów haseł. Jednak nawet pomijając nasze przewinienia, jest to forma zabezpieczenia, która, tak czy inaczej, ma swoje wady, a ich wyeliminowanie oznacza… wyeliminowanie haseł i zastąpienie ich czymś znacznie lepszym – kluczami dostępu, które coraz intensywniej wdraża Google.
Google wprowadza nową metodę logowania do konta. Zamiast haseł pojawia się coś bezpieczniejszego

O co chodzi z nową metodą logowania na konto Google?

Jak tłumaczy to Google:

Klucze dostępu to prosta i bezpieczna alternatywa dla haseł. Umożliwiają logowanie się na konto Google za pomocą odcisku palca, skanu twarzy lub blokady ekranu urządzenia (np. kodu PIN). Klucze zapewniają najlepszą ochronę przed zagrożeniami takimi jak phishing. Po utworzeniu klucza możesz go używać, żeby łatwo logować się na swoje konto Google oraz potwierdzać swoją tożsamość podczas wprowadzania zmian związanych z poufnymi danymi.

Klucze dostępu są jednorazowe i unikalne, pozwalają więc na zapewnienie znacznie większego bezpieczeństwa. By ich użyć, musimy mieć dostęp do fizycznego urządzenia w celu uwierzytelnienia przy pomocy odcisku palca, podczas gdy hasło można zwyczajnie skopiować i wykorzystać na obojętnie jakim sprzęcie, by dostać się do konta ofiary. Nic więc dziwnego, że gigant z Mountain View wdrożył już taką metodę logowania na wielu swoich usługach jeszcze w ubiegłym roku, ale teraz postanowił uczynić ją domyślną podczas logowania się na konto Google.

Czytaj też: Google płaci Apple’owi horrendalne sumy za bycie domyślną wyszukiwarką na iPhone’ach

Firma zacznie namawiać użytkowników do logowania się na swoje osobiste konta przy użyciu kluczy dostępu, ale warto wiedzieć, że nie jest to opcja obowiązkowa. Domyślna tak, jednak mamy możliwość zmienienia ustawień, wyłączając opcję „pomiń hasło, jeśli to możliwe” na swoim koncie, choć może to skutkować tym, że podczas każdego logowania będzie pojawiał się monit, namawiający do użycia klucza zamiast wpisywanie hasła.

Czytaj też: Asystent Google wchodzi na wyższy poziom. Integracja z Bardem zwiększy jego możliwości

Oznacza to, że gdy następnym razem zalogujesz się na swoje konto Google, zaczną pojawiać się monity o utworzenie i użycie kluczy, co uprości przyszłe logowania. Nasz cel jest taki sam jak zawsze – udostępnienie technologii, która jest domyślnie bezpieczna, dzięki czemu uzyskasz najsilniejsze bezpieczeństwo, ale bez obciążeń – twierdzi Google.

Apple też wprowadził klucze dostępu w systemie iOS 17, co tylko pokazuje, iż z czasem coraz więcej firm będzie przechodziło na tę formę logowania. Oczywiście zwykłe hasła nie znikną, a przynajmniej nie od razu, więc tradycjonaliści nadal będą mogli z niego korzystać. Tylko po co? Klucze są nie tylko bezpieczniejszą, ale przede wszystkim dużo szybszą i łatwiejszą formą logowania. Nie musimy zapamiętywać żadnego hasła ani powierzać go menedżerom w nadziei, że te nie padną ofiarą żadnego ataku. Taka zmiana na koncie Google pomoże w przyzwyczajeniu się do tej nowości, byśmy z czasem bez żalu mogli porzucić hasła.