Google świętuje 101. urodziny Hedy Lamarr

Google świętuje dziś urodziny austriackiej aktorki, której zawdzięczamy przełom w świecie nauki.

9 listopada główna strona wyszukiwarki Google przypomina użytkownikom o urodzinach Hedy Lamarr, aktorki, która swego czasu była uważana za najpiękniejszą kobietę świata oraz postaci, która dla giganta z Mountain View ma znaczenie nieomal mityczne. Dlaczego?

Historia jej życia przypomina filmowy scenariusz. Grała u boku największych sław swoich czasów, a w wolnych chwilach… zajmowała się wynalazkami. Opracowała m.in. pastylkę musującą i pojemnik na zużyte chusteczki. 

Gdy we wrześniu 1940 roku niemiecki okręt podwodny storpedował brytyjski statek, na podkładzie którego znajdowały się dzieci, Lamarr postanowiła opracować system, który pozwoliłby sterować torpedą za pomocą fal radiowych. Razem z przyjacielem, kompozytorem Georgem Antheilem wykorzystała mechanizm działania pianina i zaproponowała, by sygnał sterujący wysyłać na często zmieniających się częstotliwościach.

W czerwcu 1941 roku system określany dziś jako FHSS (od ang. frequency-hopping spread spectrum) został zarejestrowany w urzędzie patentowym. Wynalazek Lamarr i Antheila leży u podstaw w wielu technologii które wykorzystujemy na co dzień, w tym m.in. Bluetootha, GPS i WiFi. 

W przeszłości wyszukiwarka Google wielokrotnie przypominała użytkownikom postacie wybitnych kobiet, które odegrały ważną rolę w historii nauki. Oto niektóre z nich: 

Google przypomina rocznicę urodzin Marii Gaetany Agnesi

Maria Gaetana Agnesi – ta włoska lingwistka, matematyczka i filozofka była też autorką pierwszej publikacji na temat rachunku różniczkowego i całkowego.

Rachel Louise Carson: amerykańska biolog bohaterką Google DoodleRachel Louise Garson – amerykańska biolog, autorka licznych książek, które dały podwaliny ruchom ekologicznym na świecie.

Sally Kristen Ride – astronautka i doktor fizyki, pierwsza Amerykanka w przestrzeni kosmicznej.