Google wprowadzi wkrótce funkcję, która sprawi, że odblokowywanie telefonu z poziomu zegarka będzie bezpieczniejsze

Jeszcze podczas tegorocznych targów CES Google zapowiedział pewną funkcję, która ma stać się kolejnym sposobem na odblokowywanie telefonu obok skanu twarzy, linii papilarnych czy standardowych haseł. Ta nowość już wkrótce może trafić na smartwatche.
Google wprowadzi wkrótce funkcję, która sprawi, że odblokowywanie telefonu z poziomu zegarka będzie bezpieczniejsze

Funkcja Watch Unlock coraz bliżej

Posiadając zegarek z systemem Wear OS i smartfon z Androidem można połączyć ze sobą oba urządzenia, by mieć dostęp do wielu dodatkowych funkcji. Wśród nich znaleźć można opcję Smart Unlock, służącą do odblokowywania telefonu tylko poprzez umieszczenie go obok zegarka. Co prawda to przydatna funkcja, jednak z bezpieczeństwem jest nieco na bakier. Nie bierze bowiem pod uwagę tego, czy smartwatch znajduje się na nadgarstku użytkownika, bo wystarczy jedynie, że znajduje się on obok. Dlatego właśnie Google postanowił nieco zadbać o kwestie bezpieczeństwa i podczas targów CES zaprezentował Watch Unlock.

Ogólne działanie tej funkcji jest w zasadzie identyczne, jak w przypadku Smart Unlock, ale są pewne znaczące różnice. Przede wszystkim smartwatch musi znajdować się na nadgarstku użytkownika i dodatkowo musi być odblokowany. Tylko wtedy, jeśli umieścimy go w pobliżu telefonu, będzie można go odblokować.

Nowość opiera się na istniejącym API Active Unlock w systemie Android 13 i wydaje się, że jest już powoli przygotowywana do wprowadzenia na zegarki Pixel Watch. AssembleDebug znany z odkrywania różnych nowości w systemach Google’a, po ingerencji w niektóre flagi systemowe dokopał się do filmiku instruktażowego w menu ustawień zegarka Pixel. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jak działa funkcja Watch Unlock. Okazuje się, że jeśli do smartfona nie wprowadzono odcisku palca ani skanu twarzy, urządzenie będzie automatycznie szukać w pobliżu smartwatcha z Wear OS, by w ten sposób uzyskać pozwolenie na odblokowanie telefonu.

Można stuknąć w powiadomienie lub przesunąć je w górę na ekranie blokady. Oczywiście wciąż będzie też dostępna możliwość normalnego odblokowania smartfona. Taka funkcja będzie jednak bardzo przydatna w sytuacji, gdy mamy brudne albo mokre ręce, a nie włączyliśmy opcji rozpoznawania twarzy.

Jak widać na opublikowanym nagraniu opcja Watch Unlock będzie dostępna w „Więcej ustawień bezpieczeństwa” na smartfonach Pixel. Zastanawiający jest tylko fakt, że chociaż działa ona na interfejsie API opartym na systemie Android 13, Google nadal wstrzymuje jej wprowadzenie. Możliwe jednak, że po drodze wystąpiły jakieś problemy i potrzeba było więcej czasu na dopracowanie wszystkich szczegółów. Jest też opcja, że gigant po prostu chce wprowadzić taką nowość wraz z serią Pixel 8 i nowym Pixel Watch 2. Nie jest też jasne czy jej dostępność będzie ograniczona tylko do urządzeń Pixel, czy może będą mogli skorzystać z niej również posiadacze innych smartwatchy z Wear OS.