Google wdraża nowy protokół w Wiadomościach. Będzie bezpieczniej, ale…

Tam, gdzie w grę wchodzą wrażliwe dane, bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie. Dotyczy to takich obszarów jak przechowywanie w chmurze, zarządzanie hasłami oraz komunikacja. Większość popularnych komunikatorów oferuje szyfrowanie wiadomości w celu zwiększenia ochrony, jednak nadal pojawiają się różne naruszenia i luki w zabezpieczeniach. Google wie, jak to rozwiązać i już działa w swojej aplikacji Wiadomości.
Google wdraża nowy protokół w Wiadomościach. Będzie bezpieczniej, ale…

Google dąży do standaryzacji w komunikacji i bezpieczeństwie

Google ogłosił przyjęcie kompleksowego systemu szyfrowania znanego jako Messaging Layer Security lub MLS w specyfikacji RFC 9420 opracowanego przez organizację Internet Engineering Task Force (IETF). Pozwoli to w przyszłości Wiadomościom Google uzyskać szyfrowanie czatu na różnych platformach. Co jeszcze istotniejsze, wdrażając ten standard, aplikacja będzie w stanie łączyć się i wymieniać wiadomości z zewnętrznymi aplikacjami do przesyłania wiadomości, które również obsługują MLS.

Google dąży więc nie tylko do zwiększenia ochrony w swojej własnej aplikacji, ale przede wszystkim do tego, by niezależnie od obsługiwanej aplikacji do przesyłania wiadomości, nasze czaty były kompleksowo szyfrowane. Także europejskie organy regulacyjne mają podobne plany. Chcą skłonić firmy technologiczne do wdrożenia kompleksowego systemu szyfrowania, który umożliwia użytkownikom bezpieczne przesyłanie wiadomości między platformami.

Właściciele komunikatorów musieliby jednak wdrożyć standard MLS, a fakt, że tacy giganci jak Google decydują się na ten krok, może pomóc w osiągnięciu tego celu. MLS może rozwiązać duży problem, jakim jest szyfrowanie wiadomości grupowych. Badacze z Oksfordu już w 2017 roku zwrócili uwagę na kwestie bezpieczeństwa związane z tym, w jaki sposób niektóre główne aplikacje do przesyłania wiadomości mogą obsługiwać wiadomości grupowe, kiedy jeden z uczestników konwersacji jest narażony na zagrożenie. Szyfrowanie end-to-end jest bezpieczniejsze, a MLS podnosi jeszcze bardziej stopień ochrony.

Google zamierza umieścić swoją implementację MLS jako open source w bazie kodów Androida, ale nie powiedział, kiedy to nastąpi. Problem w tym, że choć Gogle i organy regulacyjne mocno wierzą w taką przyszłość, to raczej nie jest ona możliwa do zrealizowania. Świetnym przykładem jest tutaj standard RCS, którego Apple nadal nie chce przyjąć. Taka zmiana wiąże się koniecznością wydania dodatkowych pieniędzy, a w efekcie korzyści odczuje jedynie użytkownik, a nie sama firma. Trudno więc uwierzyć, że skoro Apple nie jest zainteresowany RCS to mniejsi twórcy aplikacji i firmy odpowiedzialne za przeróżne komunikatory zdecydują się na zainwestowanie znacznych środków w standard MLS. I nawet jeśli pojawią się jakieś przepisy nakazujące taką zmianę, nie obejdą się bez gwałtownej fali sprzeciwu.

Mimo tego samo działanie Google’a na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i standaryzacji komunikacji jest dobrą rzeczą, bo akurat w tym przypadku nie chodzi o pieniądze, jakie gigant może zarobić, a o bezpieczeństwo zwyczajnych użytkowników, którzy codziennie wysyłają dziesiątki wiadomości za pośrednictwem komunikatorów.