Google zmienia wygląd YouTube’a. Tylko komu to potrzebne?

Kiedy korzystamy z pewnych serwisów i aplikacji od dawna, jesteśmy już przyzwyczajeni do interfejsu. Google zapewne dobrze zdawał sobie z tego sprawę, dlatego projekt YouTube’a był utrzymywany od dawna. Był, bo wkrótce zauważymy w aplikacji spore zmiany, które raczej nie wpłyną na komfort użytkowania.
Google zmienia wygląd YouTube’a. Tylko komu to potrzebne?

YouTube wkrótce mocno się zmieni. Znów trzeba będzie przyzwyczajać się do nowości

Większość z nas porusza sie po różnych aplikacjach w sposób instynktowny. Po jakimś czasie wiemy już, gdzie mniej więcej są jakie funkcjonalności i nie musimy wciąż uważnie patrzeć w ekran, by dostać się do interesującej nas sekcji. Tutaj świetnym przykładem były zmiany na Instagramie. Gdy Meta zdecydowała się wywalić funkcję dodawania postów na górę, a na dolnym pasku, na samym środku umieściła przycisk do Rolek, większość użytkowników mocno na to narzekała i nawet pomimo upływu czasu trudno było im się do tych zmian przywyknąć. Na szczęście w końcu firma powróciła do poprzedniego ustawienia.

Teraz dowiedzieliśmy się, że Google planuje dokonać pewnych przemeblowań w projekcie aplikacji YouTube na Androidzie. Wygląd apki od dawna pozostawał niezmienny, a planowane “usprawnienia”, mogą wielu osobom działać na nerwy. Jak informuje 9to5google, w testowanej właśnie wersji awatar profilu zostanie przeniesiony z prawego górnego rogu ekranu na dół, a dokładniej na dolny pasek. Będzie to zarazem zupełnie nowa sekcja o nazwie “You/Ty”. Jak możecie zauważyć na zrzutach ekranu, zajmie ona miejsce karty “biblioteka”, która obecnie zajmuje miejsce w prawym dolnym rogu ekranu, obok Subskrypcji.

Nowa sekcja ma łączyć funkcjonalność “Biblioteki” i menu konta. I jasne, może będzie to ułatwienie, gdy te informacje znajdziemy w jednym miejscu, jednak czy naprawdę taka zmiana była nam potrzebna? Wszystkie aplikacje Google’a na Androidzie mają dostęp do menu profilu w prawym górnym rogu. Takie przeprojektowanie YouTube’a zaburza tę spójność i wprowadza chaos. Trąci też trochę Instagramem i innymi społecznościówkami.

Jeśli natomiast chodzi o zawartość nowej sekcji, znajdziemy tam informacje o naszym kanale wraz z opcjami Przełącz Konto, Konto Google czy Włącz tryb incognito. Ustawienia aplikacji też będą dostępne tylko z poziomu tej sekcji, choć przejście do nich wydaje się dużo wygodniejsze. Karta “Ty” zawierać będzie też Historię w formie karuzeli, Listy odtwarzania i pozostałe funkcjonalności, takie jak Twoje filmy, pliki do pobrania, korzyści z Premium czy pomoc i oponie.

Serwis wspomina, że na razie niewiele mówi sie o tych zmianach w projekcie, dlatego wydaje się, iż jest to raczej początek testów. Warto więc pamiętać, że nawet jeśli YouTube pracuje nad takimi zmianami, finalnie może w ogóle nie wprowadzić ich w życie.