Google zmienia logo Androida. To koniec zielonego robocika?

W ostatnich latach Google zaserwowało nam kilka istotniejszych zmian w ikonach swoich usług. Dzięki temu loga różnych programów firmy stały się bardziej spójne i nowoczesne. Nie były to też zbyt spektakularne zmiany, a raczej ulepszenia, dzięki czemu obyło się to bez wielkiego zamieszania. Podobnie jest w przypadku nowego logo Androida.
Google zmienia logo Androida. To koniec zielonego robocika?

Co dalej z zielonym robocikiem Androida?

Nawet posiadacze sprzętów Apple kojarzą logo systemu operacyjnego Google’a. Zielony robot (a właściwie jego głowa) z prostym napisem „Android” to coś łatwo rozpoznawalnego i czytelnego dla wszystkich. Nawet sam robocik od razu przywodzi na myśl odpowiednie oprogramowanie. Po co więc to zmieniać? Cóż, gigant z Mountain View chciał chyba powiewu świeżości przy jednoczesnym zachowaniu tego, co znają już wszyscy. W efekcie nowe logo… w zasadzie niewiele różni się od starego. To prawdopodobnie wyjaśnia fakt, dlaczego firma zrobiła to po cichu.

Tak czy inaczej, nowa głowa robocika nadal jest zielona i zarówno pod względem kształtów, jak i pozostałych elementów nie odbiega od tego, co znamy z poprzedniego logo. Różnica jest w zasadzie tylko taka, że teraz jest to wersja 3D. Więcej zmian widać natomiast w czcionce, którą wykonano napis „Android”. Od razu jednak zaznaczam, że i tutaj nie ma jakichś spektakularnych ulepszeń. Litery „n” i „r” stały się bardziej zaokrąglone, a pierwsze „A” zostało napisane wielką literą.

Zmiany zauważono najpierw podczas wydarzenia CES 2023, a następnie w trakcie konferencji I/O 2023, jednak w tamtym czasie nie poświęcono temu zbyt wielkiej uwagi, skupiając się raczej na innych ogłoszeniach firmy. Teraz natomiast po raz pierwszy użyto nowego logo w reklamie Androida, odnoszącej się do aplikacji Google’a na smartfony Galaxy S23 Ultra i Galaxy Z Flip 4. Wydaje się więc, że odświeżone logo zacznie się teraz pojawiać w każdym oficjalnym ogłoszeniu giganta oraz reklamach telewizyjnych czy internetowych. Ponadto spodziewamy się je ujrzeć również na ekranie startowym wszystkich urządzeń z Androidem, choć trudno jeszcze powiedzieć czy dotyczyć to będzie obecnej i starszych wersji, czy zmiana obejmie dopiero „czternastkę”.

Nie jest to co prawda tak duża zmiana, jak chociażby ta sprzed cztery lat, gdy Google „obciął” robocikowi większość ciała pozostawiając mu jedynie głowę. Jest jednak widoczna i poniekąd zwiastuje nadejście czegoś nowego, w tym wypadku nowej wersji Androida. Dlatego najbardziej prawdopodobny wydaje się fakt, że to właśnie nowy system operacyjny będzie tym pierwszym, który zostanie opatrzony nowym logo. Jeśli tak, to w pełnej okazałości ujrzymy je zapewne w połowie sierpnia, kiedy to spodziewamy się premiery stabilnej wersji Androida 14.