Gorące lato w centrach nauki

Specjalne atrakcje, pokazy naukowe, projekcje filmowe – sprawdź, co na wakacje zaplanowały centra naukowe!

WARSZAWA – CENTRUM NAUKI KOPERNIK

W Parku Odkrywców warszawskiego Centrum Nauki Kopernik (CNK) w wakacje będzie można korzystać z zajęć projektowania, budować instalacje ogrodnicze, uczestniczyć w happeningach artystycznych. Grupa artystyczna Parque nō pomoże znaleźć sposoby na wyciszenie się w miejskiej dżungli, pracownia Kwiatkibratki zbuduje w parku kwitnącą rzeźbę, otwarta zostanie też nowa stała przestrzeń w Koperniku – Majsternia.

Weekend 12 i 13 lipca będzie świetną okazją do poznania postaci genialnego naukowca Nikoli Tesli, który żyjąc na przełomie wieków opatentował ponad 120 wynalazków. CNK przygotowało wtedy Dni Tesli, podczas których młodzi konstruktorzy będą mogli np. wykonywać proste i bezpieczne doświadczenia z prądem elektrycznym, zobaczyć najbardziej znane wynalazki Tesli w postaci hologramów i przekonać się, jak doskonałym instrumentem muzycznym może być transformator prądu zmiennego.

Specjalne wakacyjne eksperymenty i doświadczenia czekają też na gości laboratoriów CNK. W laboratorium chemicznym będzie można przygotować swój własny, naturalny krem; w biologicznym dowiedzieć się czy owoce mogą być równie muzykalne jak pianino; w fizycznym samodzielnie wyhodować kryształy; a w robotycznym zbudować “szczotkobota”.

Już tradycyjnie coś dla siebie znajdą też kinomani, którzy w wakacyjne piątkowe wieczory przyjdą do Parku Odkrywców. Od godz. 21 czeka na nich Kino Letnie, któremu w lipcu będzie towarzyszyło hasło “Raj utracony”. Pokazywane filmy utworzą opowieść o tym, co tracimy, a co zyskujemy w związku z rozwojem nauki i technologii. “Czy jesteśmy gotowi na wzięcie odpowiedzialności za zmiany, jakich dokonujemy w naszym środowisku naturalnym i w nas samych? Przekraczamy kolejne granice – wpływając na klimat, eksperymentując z przyrodą, zgłębiając tajemnice genomu… Pytania o aspekty etyczne naszych działań sprawiają, że coraz częściej dzielimy się na technoentuzjastów i ekosceptyków. Czy istnieje jeszcze szansa na porozumienie się obu tych środowisk?” – pytają organizatorzy wydarzenia.

W repertuarze znalazły się np. “Projekt Nim” o szympansie, który wychowany przez ludzi i nauczony języka migowego, od kołyski stanowił eksperyment naukowy. Zaplanowano tez film “Zbieracze i zbieraczka” o wielowiekowej tradycji zbierania resztek plonów po żniwach, która uzyskała nową odsłonę w miastach. Reżyserka, pokazując niewymiarowe ziemniaki, które nie przeszły unijnej selekcji lub stary sprzęt elektroniczny, pozostawiony na ulicy, nie pozwala nam przejść obojętnie obok marnotrawstwa, jakiego dokonujemy na co dzień. Widzowie będą mogli zobaczyć też filmy: “Gattaca” – o tym czy człowiek, dzięki rozwojowi nauki, przyspieszy ewolucję własnego gatunku oraz “Prezydent nowej Atlantydy” – poświęcony Mohamedowi Nasheedowi, prezydentowi Malediwów, który ze względu na wciąż podwyższający się poziom wód Oceanu Indyjskiego, walczy o przetrwanie kraju.

W sierpniu widzowie będą mogli obejrzeć cykl „Zegar życia”, opowiadający o intymnym rozwoju człowieka, od niemowlęctwa do późnej starości. Szczegółowe informacje na temat atrakcji lata w Koperniku można znaleźć na stronie: http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/lato/

 

WARSZAWA – UNIWERSYTET OTWARTY UW

Pokazy filmowe od hasłem “Otwarci na świat” przygotował też Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego. Filmy będzie można oglądać w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej na warszawskim Powiślu. Każdy pokaz poprzedzony będzie prelekcją prowadzoną przez wykładowców akademickich. Filmy ukażą różnorodność świata, nawiążą do stereotypów na temat obcokrajowców i sposobów poznawania innych kultur. W programie m.in.: “Buntownik bez powodu”, “Car”, “Whisky dla Aniołów”. Więcej informacji jest dostępnych na stronie:www.uo.uw.edu.pl .

GDAŃSK – CENTRUM HEWELIANUM

Wakacyjne atrakcje przygotowało też gdańskie Centrum Hewelianum. We wtorki i czwartki podczas specjalnego cyklu “science show” będzie można przekonać się, który z żywiołów: woda czy ogień, jest silniejszy. Za to w środy i piątki będzie czas na „Eksperymenty z JAJEM”. Ich uczestnicy przekonają się, że jajo niejedno – naukowe – ma imię. W “Weekendowym kąciku warsztatowym” będzie można zagrać naukowym “kole fortuny” i wygrać nagrody oraz np. zobaczyć, jakie nietypowe przedmioty można zrobić z makaronu.

Uczestnicy wakacyjnych spotkań z historią w soboty będą mogli np. zwiedzać zazwyczaj niedostępne obiekty Fortu Góry Gradowej, na której znajduje się Centrum Hewelianum. Spacery uatrakcyjni wspaniała panorama Gdańska podziwiana z kilku punktów widokowych.

Gdańskie Centrum przygotowało też imprezy specjalne. 26 lipca, w ramach IV Światowego Zjazdu Gdańszczan i Nocy Sztuki, będzie można zobaczyć „Hewelianum by Night”, z kolei 12 sierpnia na miłośników astronomii czekają atrakcje “Nocy Spadających Gwiazd”. Program lata w Centrum Hewelianum jest dostępny na stronie:http://hewelianum.pl/wystawy/dodatkowe

KRAKÓW – OGRÓD DOŚWIADCZEŃ

W Krakowie miłośnicy nauki powinni odwiedzić Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, czyli park edukacyjny z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki. Tam uczniowie, którzy do 8 lipca przedstawią w kasie swoje aktualne świadectwo z 5 lub 6 z fizyki albo przyrody, wejdą do Ogrodu bezpłatnie. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.ogroddoswiadczen.pl