Goryl uzależnił się od telefonów komórkowych. Ma szesnaście lat

Jak pokazuje historia z chicagowskiego Lincoln Park Zoo, nie tylko nastoletni przedstawiciele naszego gatunku mają problem z uzależnieniem od elektroniki.
Goryl uzależnił się od telefonów komórkowych. Ma szesnaście lat

Bohaterem tej wiadomości, opisanej na łamach Chicago Sun Times, jest szesnastoletni Amare. Oczywiście zwierzę nie posiada własnego smartfona, na którym przeglądałoby małpie social media. Jego opiekunowie zauważyli natomiast, że w ostatnim czasie coraz częściej Amare jest rozpraszany przez telefony komórkowe, z których korzystają osoby odwiedzające zoo.

Goryle, podobnie jak ludzie, nastoletnie lata swojego życia spędzają na przygotowywaniu się do dorosłości. W związku z tym pracownicy Lincoln Park Zoo starają się odciągać Amare od przyciągających jego uwagę urządzeń. Obawiają się bowiem, że w przeciwnym razie zwierzę zostanie zdominowane przez inne osobniki i nie poradzi sobie na kolejnych etapach życia. Problem jest tym poważniejszy, że na tym samym wybiegu mieszkają trzy inne goryle w podobnym wieku.

Uzależnienie może utrudnić gorylowi wejście w dorosłość 

Amare jest narażony na kontakt ze smartfonami ze względu na zwiedzających, którzy – widząc jego zainteresowanie tematem – tym chętniej pokazują mu swoje urządzenia przez szybę. Jakby tego było mało, jego ulubione miejsce do przesiadywania znajduje się tuż obok szklanej przegrody, co dodatkowo potęguje problem. Rozwiązaniem ma być utworzenie swego rodzaju strefy buforowej, która zwiększa dystans dzielący goryla od turystów.

Jak wyjaśnia Stephen Ross, problem wydaje się leżeć nie w tym, co Amare ogląda, lecz w tym, jak dużo spędza na tym czasu. Właśnie dlatego pojawiły się apele do zwiedzających, którzy mają kierować się zdrowym rozsądkiem i zrezygnować z pokazywaniu gorylowi tego, co mają na telefonach. Wyświetlane treści są bardzo zróżnicowane, poczynając od zdjęć rodzinnych, aż po fotografie i nagrania ukazujące samego Amare.

Amare niczym ludzki nastolatek 

Tego typu historie pokazują, że uzależnienie od telefonów komórkowych jest realne i dotyczy nie tylko przedstawicieli naszego gatunku. Przy okazji zyskujemy też kolejną wskazówkę świadczącą o niezwykłym podobieństwie ludzi i innych ssaków naczelnych. I choć 16-letni Amare jest nadal dość młody, to goryle żyją stosunkowo krótko (w zestawieniu z ludźmi), bo zazwyczaj od 30 do 50 lat, przy czym ta górna granica jest częściej osiągana w niewoli niż na wolności.