Układ okresowy może być większy niż sądziliśmy. Zaskakujące rezultaty badań

Naukowcy wchodzący w skład międzynarodowego zespołu postanowili zapoznać się z sekretami krańcowych liczb neutronów i protonów. Poza tym próbują wyjaśnić, gdzie może kończyć się układ okresowy. Aby osiągnąć wyznaczone cele przeprowadzili w ostatnim czasie szereg eksperymentów. 
Układ okresowy może być większy niż sądziliśmy. Zaskakujące rezultaty badań

Publikacja autorów tych badań opisująca szczegóły wykonanych działań jest dostępna w Nature. Najważniejszym wnioskiem płynącym z całej inicjatywy ma być zrozumienie, jak rozległy może być układ okresowy. Poza tym mówi się o określeniu szans na możliwość wykonania syntezy ostatniego z potencjalnych pierwiastków, jakie będzie w stanie pozyskać człowiek.

Czytaj też: Zadziwiające ustalenia na temat ziemskiej atmosfery. Naukowcy dostrzegli coś, co ją kształtuje

W centrum zainteresowania ekspertów stojących za tymi badaniami znalazły się struktury jąder atomowych fermu oraz nobla. Aby jak najbardziej szczegółowo poznać ich sekrety wykorzystali w tym celu różne liczby neutronów. Ze względu na wysoką liczbę atomową obu wspomnianych pierwiastków stanowią one spore wyzwanie w kontekście ich syntezy. A im większe wyzwanie, tym lepiej, nieprawdaż?

Poza trudnościami w wytwarzaniu tych pierwiastków wymagający jest też inny aspekt. Jaki? Chodzi o krótkie okresy ich półtrwania, co sprawia, że istnieją przez wyjątkowo niedługi czas. Z tego względu ostatnie badania mogą być uznawane za wyjątkowo istotne. Na potrzeby prowadzonych eksperymentów ich autorzy wykorzystali spektroskopię laserową, dzięki której byli w stanie dokonać pomiaru promienia jądrowego kilku izotopów noblu i fermu.

Później przeprowadzili pomiary struktury atomowej oraz dokonali wytworzenia kluczowego izotopu z wykorzystaniem rozpadu atomów lorensu. Przechwycone i podgrzane atomy zostały poddane jonizacji, a następnie identyfikacji tzw. odcisku alfa rozpadu. Kluczowym wnioskiem płynącym z przeprowadzonych ekspertyz było to, że efekty powłoki jądrowej mają mniejszy wpływ w odniesieniu do superciężkich pierwiastków. 

Czytaj też: To będzie najcięższy pierwiastek w układzie okresowym. Naukowcy o krok od fenomenalnego osiągnięcia

Realizacja wyznaczonych celów, takich jak określenie potencjalnej wielkości układu okresowego pierwiastków, powinno zapewnić daleko idące implikacje. Z tego względu naukowcy są zadowoleni z dotychczasowych rezultatów i będą dążyli do dalszych postępów. Korzyści, choć dopiero w długofalowej perspektywie, powinniśmy odczuć my wszyscy.