Greenpeace funduje mikroelektrownie słoneczne!

Greenpeace Polska obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny. Z tej okazji organizacja buduje aż 10 mikroelektrowni słonecznych.

Pierwsze instalacje, zamontowane w ramach kampanii “Uwolnij energię!” na dachach szkół z województwa lubuskiego, już produkują energię elektryczną ze słońca. Organizacja ogłosiła też ogólnopolski konkurs urodzinowy mający na celu promocję zielonej energii. W konkursie może wziąć udział każdy – wystarczy na stronie www.greenpeace.pl/konkurs zgłosić osoby lub instytucje, które na co dzień dzielą się swoją pozytywną energią. Trzem wybranym projektom Greenpeace ufunduje mikroelektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE). Z przesłanych zgłoszeń, jury wraz z internautami, wybierze trzy, które zostaną zrealizowane. Łączna wartość nagród to 100 000 złotych!

Rozwój energetyki odnawialnej to krok w kierunku niższych rachunków za prąd oraz niezależności energetycznej. Nowoczesne instalacje produkujące energię ze słońca, wiatru czy biomasy, cieszą się ogromną popularnością. Z badań CBOS wynika, że więcej inwestycji w OZE chciałaby aż 89% obywateli.

Mimo tak optymistycznego podejścia Polek i Polaków do tych przyjaznych ludziom i środowisku technologii, rząd nie robi wiele by ułatwić dostęp do możliwości produkcji energii elektrycznej na własny użytek. Działacze Greenpeace nie chcą czekać z założonymi rękami na zmiany w prawie i już teraz wspierają tych, którzy chcą zostać prosumentami, czyli jednoczesnymi konsumentami i producentami energii.

Zgłoszenie do konkursu „Uwolnij Energię” następuje za pośrednictwem formularza konkursowego dostępnego na stronie www.greenpeace.pl/konkurs. W formularzu należy zgłosić osobę lub instytucję, uzasadnić swój wybór oraz dołączyć materiał fotograficzny lub wideo. Do konkursu zgłaszać można pełnoletnie osoby mieszkające w Polsce, instytucje publiczne (np. szkoły, przedszkola, schroniska dla zwierząt, szpitale, hospicja, urzędy, biblioteki czy domy kultury) oraz organizacje pozarządowe. Zgłaszane podmioty muszą posiadać tytuł prawny do obiektu, na terenie którego miałaby powstać mikroelektrownia OZE. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie 3 kandydatów.

Konkurs potrwa od 15 lipca do 12 września. Całość składa się z czterech etapów: zgłoszeniowego (15 lipca – 10 sierpnia); wstępnej selekcji (11-31 sierpnia) z której wyłoniona zostanie lista najatrakcyjniejszych projektów; głosowania internetowego (1-9 września) w którym internauci zdecydują o finałowej dziesiątce oraz fazy finałowej, która zakończy się 12 września ogłoszeniem zwycięzców przez jury konkursu.

Szczegółowe informacje na temat OZE i konkursu na www.greenpeace.org/poland/uwolnij-energie