Groźne asteroidy

Amerykańska Fundacja B612 stworzyła wizualizację, która pokazuje, gdzie w ciągu ostatnich lat doszło do silnych uderzeń meteorytów.

Zdaniem ekspertów z Fundacji B612 zagrożenie, jakie stwarzają dla naszej planety asteroidy, jest od 3 do 10 razy większe niż można przypuszczać. Fundacja, którą tworzą głównie byli członkowie NASA walczy o stworzenie lepszego systemu ochrony Ziemi przed zagrożeniami kosmicznymi. Główny celem fundacji jest uruchomienie kosmicznego teleskopu Sentinel, który ma monitorować i ostrzegać przez potencjalnie groźnymi obiektami kosmicznymi znajdującymi się w pobliżu Ziemi.

Według przedstawicieli B612 od 2000 roku z ziemską atmosferą zderzyło się 26 dużych obiektów. Energia najsilniejszej eksplozji była aż czterdzieści razy silniejsza niż wybuch bomby atomowej nad Hiroszimą. Do zniszczeń na Ziemi nie doszło, ponieważ wybuchy miały miejsce wysoko w atmosferze. Jednak zdaniem ekspertów zagrożenie nadal jest realne.

Zapobiec zagrożeniom może m.in. prywatny kosmiczny teleskop Sentinel, który obecnie jest w budowie. W przestrzeń kosmiczną wyruszy za cztery lata.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: