Grupa krwi może mieć związek z ryzykiem zakażenia – twierdzą chińscy eksperci

Osoby z grupą krwi A mogą być bardziej podatne na zakażenie koronawirusem, podczas gdy osoby z grupą krwi 0 mogą być bardziej odporne – wynika z najnowszych badań chińskich naukowców.

Naukowcy badający COVID-19 w epicentrum epidemii, czyli chińskich miastach Wuhan i Shenzhen stwierdzili, że odsetek pacjentów z grupą krwi typu A – zarażonych i zabitych przez tę chorobę – jest „znacznie wyższy” niż odsetek osób o tej grupie krwi w ogóle populacji.

Tymczasem pacjenci z grupą krwi 0 stanowili mniejszy odsetek osób zarażonych i zabitych przez wirusa, niż w ogóle społeczeństwa.

„Osoby z grupą krwi A mogą potrzebować szczególnie wzmocnionej ochrony osobistej, aby zmniejszyć ryzyko infekcji” – napisali eksperci z Centre for Evidence-Based and Translational Medicine.

Zespół kierowany przez Wanga Xinghuana uznał badanie za „wstępne”. To oznacza, że potwierdzenie ustaleń i odkrycie przyczyn tego zjawiska wymaga dodatkowych analiz.

Obecne badania, opublikowane na stronie Medrxiv.org, objęły analizę próbek krwi 2 173 pacjentów, u których potwierdzono przypadki koronawirusa w Wuhan i Shenzhen. Porównano je z ponad 3 694 zdrowymi mieszkańcami z okolic Wuhan. Ustalono grupę krwi pacjentów oraz przebieg zakażenia i choroby.

Ustalono, że spośród przebadanych 31,16 proc. zdrowych mieszkańców Wuhan miało grupę krwi A. Wśród pacjentów z koronawirusem grupę A miało 37,75 proc. badanych.

Z kolei w przypadku grupy 0 – wśród zdrowych mieszkańców miasta taką grupę krwi miało 33,84 proc. mieszkańców, a wśród pacjentów zakażonych – 25,8 proc.

W badaniu uwzględniono również 206 pacjentów, którzy zmarli z powodu koronawirusa. 85 z nich – czyli 41,26 proc. – miało grupę krwi A. 52 zmarłych – około jedna czwarta – miało typ 0.

Naukowcy nie zaangażowani w badanie powiedzieli, że grupa badawcza była zbyt mała, aby wyniki uznać za wiążące. – Jeśli masz grupę krwi A, nie ma powodu do paniki. Nie oznacza to, że zostaniesz zainfekowany ze 100-procentową pewnością. Tak samo jeśli masz grupę krwi 0 nie znaczy to, że jesteś całkowicie bezpieczny. Nadal musisz pamiętać o myciu rąk i postępować zgodnie z wytycznymi – powiedział Gao Yingdai.

Na całym świecie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem zbliża się do 200 000, a liczba zgonów wynosi już 7 956.