Gry komputerowe popularniejsze niż jazda na rowerze

Prawie połowa maluchów (46%) w wieku 6-9 lat spędza coraz więcej czasu na czatach, grach i zabawach w wirtualnym świecie – wskazują najnowsze badania dotyczące wykorzystania technologii przez dzieci.

Badania przeprowadzone przez producenta oprogramowania antywirusowego AVG, wykazały, że 89% 6-9 latków aktywnie spędza czas w sieci, a wirtualne światy stworzone specjalnie dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością.

W tym samym czasie  64% rodziców korzysta z narzędzi kontroli rodzicielskiej, aby chronić swoje pociechy przed zagrożeniami z sieci.

Zobacz także: “FOCUS” W TOK FM: INTERNETOWE BEZPIECZEŃSTWO

Oprócz tego, 89% mam twierdzi, że ich dziecko nigdy nie było dręczone w Internecie przez swoich rówieśników. Badania naukowe wykazały jednak, że rodzice w wielu przypadkach nie wiedzą lub nie potrafią dobrze ocenić, jak często ich pociecha jest narażana na cyberprzemoc.

Ofiarami tego rodzaju przemocy pada około 30% dzieci.

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przy komputerze

  • Ponad 60% dzieciaków spędza obecnie w sieci więcej niż 2 godziny tygodniowo
  • 7% dzieci spędza w Internecie więcej niż 10 godzin tygodniowo
  • 70% rodziców z dziećmi w wieku 6-9 lat korzysta z kontroli rodzicielskiej

Umiejętności komputerowe nabywane są wcześniej, niż niektóre umiejętności w prawdziwym życiu (wśród dzieci w wieku 2-5 lat):

  • Więcej dzieci potrafi grać w gry komputerowe (66%) niż jeździć na rowerze (58%)
  • 47% dzieci potrafi posługiwać się smartfonem lub tabletem, a tylko 38% umie napisać swoje pełne imię na kartce
  • Twoje dziecko prędzej otworzy przeglądarkę internetową (28%) niż lodówkę, żeby zrobić sobie kanapkę (26%)

Rodzice wciąż tworzą cyfrowe ślady

  • 80% rodziców z dziećmi w wieku 0-5 umieściło w Internecie zdjęcie swojego dziecka
  • 25% przyznaje, że uczyniło to, aby “pochwalić się swoim dzieckiem”
  • Najczęstszą przyczyną udostępniania zdjęć dziecka w sieci jest chęć podzielenia się nimi z rodziną i przyjaciółmi, jednak 92% rodziców nie zarejestrowała adresu e-mail swojej pociechy

Badania pokazują, że dzieci spędzają coraz więcej czasu w Internecie. Okazuje się jednak, że umiejętności nabywane w świecie wirtualnym, wypierają te ze świata rzeczywistego.

– Pocieszające jest to, że coraz więcej rodziców zwraca uwagę by mieć kontrolę nad tym, na co ich pociechy trafiają w sieci. Jednocześnie dalej niepokoi mnie, że ci sami rodzice dość niefrasobliwie umieszczają zdjęcia swoich pociech na portalach społecznościowych – zjawisko to niestety zdaje się przybierać na sile – komentuje Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG.