Co wywołuje grypę AH1N1?

Nowa grypa AH1N1 to choroba wywołana przez grupę wirusów grypy, epidemicznie rozpowszechniających się w populacjach świń. Wirusy te są szeroko rozpowszechnione wśród świń na całym świecie za wyjątkiem Australii, większej części Afryki oraz Antarktydy. Pandemia „świńskiej grypy” zatacza kręgi w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, w Chinach kontynentalnych, na Tajwanie, w Japonii i innych krajach Azji oraz w niektórych regionach Afryki. Wirus rozprzestrzenia się nie tylko wśród świń, przenoszony jest na inne ssaki oraz człowieka, a nawet ptaki, przy czym ulega nieustannym mutacjom. Warto jednak zauważyć, że wirus nowej grypy niezwykle rzadko przenoszony jest ze zwierzęcia na człowieka.

W tym roku doszło do pandemii nowego wirusa, wywołującego chorobę, która w mediach nazwana została „świńską grypą”. Choroba ta wywoływana jest przez wirus podtypu AH1N1, pod względem genetycznym najbardziej podobny do wirusa świńskiej grypy. Wirusy AH1N1 przenoszone są z człowieka na człowieka, wywołując choroby o objawach podobnych do grypy. Prawdziwa świńska grypa nie ma jednak nic wspólnego z wielką liczbą zachorowań wywołanych wirusem AH1N1, bowiem wybuch epidemii nie był poprzedzony podobnym wybuchem choroby u świń. Obawy dotyczące spożywania wieprzowiny są więc bezpodstawne. Prawdopodobnie grypa otrzymała taką nazwę w środkach masowego przekazu i tak już zostało. Aby odróżnić ten rodzaj grypy od zwykłej grypy sezonowej, która również wywoływana jest przez wirusy z grupy AH1N1, pod koniec czerwca br. naukowcy postanowili używać nazwy AH1N1v (v = wariant).

Skąd pochodzi wirus AH1N1?

Pierwsze zachorowania zarejestrowane zostały na przełomie marca i kwietnia 2009 roku w mieście Meksyk. Stamtąd właśnie grypa zaczęła rozprzestrzeniać się po całym Meksyku oraz południowo-zachodnich krańcach Stanów Zjednoczonych. Wirus szybko przeniósł się na kolejne państwa i kontynenty. W naszym kraju pierwszy przypadek zachorowania na nowy rodzaj grypy zarejestrowano 9 maja br. Obecnie najcięższa sytuacja obserwowana jest na Ukrainie, zwiększona liczba zachorowań odnotowana została również na Białorusi. W Polsce zgodnie z informacjami Głównego Inspektoratu Sanitarnego na dzień 3 listopada 2009 potwierdzono łącznie 180 przypadków zakażenia wirusem grypy typu A/H1N1v.

Jakie są objawy „świńskiej grypy”?

Objawy zachorowania spowodowanego wirusem AH1N1 nie różnią się od objawów zwykłej grypy sezonowej. Pojawia się ból głowy, podwyższona temperatura, zaczyna nas łamać w kościach i stawach, mamy dreszcze, kaszel, katar, często objawom tym towarzyszy brak apetytu, mdłości, wymioty i biegunka. Jeżeli zaobserwowałeś takie objawy u siebie, wybierz się do lekarza, a on poradzi, co dalej.