Grzebień wikinga to zaskakujące źródło wiedzy. Znalezisko unikatowe w skali kraju

Znalezisko dokonane w Wielkiej Brytanii, mające postać zestawu grzebieni należących dawniej do wikingów, okazało się istną skarbnicą wiedzy. Archeolodzy mówią wręcz o odkryciu, jakiego nigdy przedtem nie było na terenie tego kraju.
Grzebień wikinga to zaskakujące źródło wiedzy. Znalezisko unikatowe w skali kraju

Miało ono miejsce nie za jednym razem, lecz w związku z badaniami prowadzonymi na przestrzeni 20 lat. W tym czasie archeolodzy byli zaangażowani w około 40 podejść polegających na wykopaliskach terenowych. Miejscem ich działania było położone we wschodniej Anglii miasto Ipswich, gdzie udało się zlokalizować kolekcję grzebieni pochodzących z końca IX wieku. 

Czytaj też: Król piratów dokonał wielkiego skoku i nagle zniknął. Naukowcy rozwikłali zagadkę Avery’ego

Jako że mowa o przedmiotach związanych z wikingami, to dostęp do nich oraz wnioski wyciągnięte na podstawie datowania stanowią niezwykle istotne źródło wiedzy o podbojach ludów północy prowadzonych na Wyspach. Łącząc te odkrycia z innymi, naukowcy uzyskali obraz współczesnego Ipswich jako istotnego średniowiecznego ośrodka.

Do tej pory znaleziono tam bowiem artefakty pochodzące z północnej Francji, Holandii, Niemiec, Danii oraz południowych krańców Skandynawii. Samo miasto powstało w charakterze anglosaskiego portu handlowego utworzonego po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Kluczem do jego utrzymania był handel prowadzony między Wyspami, a kontynentalną częścią Europy.

Grzebień widoczny na powyższym zdjęciu, a także wiele innych, został znaleziony w czasie wykopalisk prowadzonych na terenie miasta Ipswich we wschodniej Anglii

Wiadomo, iż wikingowie przejęli kontrolę nad Ipswich w 869 roku, a znaleziska w postaci charakterystycznych dla nich grzebieni potwierdzają tę chronologię. Przedmioty zostały wykonane zarówno na miejscu, jak i trafiły tam ze Skandynawii. Do ich wytworzenia używano różnorakich materiałów, takich jak poroże jelenia czy kości wieloryba. Poza tym na miejscu produkowano inne elementy, na przykład fragmenty pasków, tekstylia, czy… części wykorzystywane do gier planszowych.

Czytaj też: Wioska o okrągłym kształcie pochodzi z epoki żelaza. Zamieszkiwali ją bohaterowie kultowej serii 

Jak podkreślają archeolodzy, gdyby w grę wchodziło pojedyncze znalezisko, to trudno byłoby wyciągać miarodajne wnioski. Tutaj sytuacja jest jednak zgoła odmienna: badacze dysponują bardzo licznymi dowodami potwierdzającymi, że Ipswich było we wczesnym średniowieczu nie tylko ważnym ośrodkiem pośredniczącym między Wyspami a kontynentalną częścią Europy. Stanowiło także miejsce zdominowane od IX wieku przez wikingów.