Gulfstream G800, najnowszy model amerykańskiej firmy Gulfstream Aerospace, został właśnie uznany za prywatny odrzutowiec świata o najdłuższym zasięgu na świecie po uzyskaniu certyfikacji zarówno od amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), jak i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Ma zasięg 15 200 km, co pozwala mu pokonać niemal każdą trasę międzykontynentalną bez międzylądowania – z wyjątkiem słynnej trasy Londyn-Sydney, którą dzieli od pełnej autonomii jeszcze kilkaset kilometrów.
Gulfstream G800 to prywatny odrzutowiec, jakiego jeszcze nie było
Nowy Gulfstream nie imponuje jedynie zasięgiem – to także jeden z najszybszych prywatnych odrzutowców w historii. Dzięki silnikom Rolls-Royce Pearl 700 i aerodynamicznej konstrukcji skrzydeł G800 osiąga maksymalną prędkość Mach 0,935, czyli 1153 km/h. To czyni go konkurencyjnym względem Bombardiera Global 8000 (uznawanego dotąd za najszybszy) i plasuje G800 tuż poniżej bariery dźwięku.
Czytaj też: Samoloty przyszłości nie będą już z aluminium. Boeing i Airbus szykują prawdziwą rewolucję
W zależności od prędkości przelotowej zmienia się również zasięg Gulfstreama G800: przy Mach 0,85 samolot pokonuje 15 186 km, przy Mach 0,87 zasięg wynosi 14 816 km, a przy szybszym locie z prędkością Mach 0,90 dystans skraca się do 12 964 km. To i tak sporo.

Prezes Gulfstreama, Mark Burns, nazwał ten poziom osiągów “przełomowym” dla lotnictwa prywatnego, dodając:
Z certyfikacją G800 Gulfstream ponownie przekroczył oczekiwania dzięki wiedzy i determinacji naszych zespołów testowych, certyfikacyjnych i produkcyjnych.
Wnętrze G800 to definicja luksusu i ergonomii. Maszyna może pomieścić do 19 pasażerów i oferuje konfigurację z czterema oddzielnymi strefami funkcjonalnymi (salon, jadalnia, sypialnia i kuchnia) lub trzema strefami i dedykowaną przestrzenią dla załogi. Kabina została wyposażona w 16 panoramicznych okien w kształcie elipsy – znak rozpoznawczy Gulfstreama – oraz w innowacyjny system jonizacji powietrza, który zapewnia jego świeżość i czystość.



Jednym z najważniejszych parametrów komfortu jest niskie ciśnienie kabinowe – jedynie 866 m przy przelotowej wysokości 12 497 m. Dzięki temu pasażerowie znacznie mniej odczuwają zmęczenie po długiej podróży. G800 oferuje także ultraszybkie łącze Wi-Fi, skórzane fotele i wyciszone wnętrze, które pozwala pracować lub odpoczywać w niemal całkowitej ciszy.
Nowy odrzutowiec Gulfstreama poprawił także osiągi związane z operacjami startu i lądowania. Do startu wystarczy mu teraz pas o długości 1771 m, a do lądowania – zaledwie 946 m. Dzięki temu G800 zyskał dostęp do wielu mniejszych, wcześniej niedostępnych lotnisk – istotna przewaga w świecie lotów prywatnych, gdzie liczy się elastyczność.
Cena Gulfstreama G800 wynosi około 72,5 mln dol. – to inwestycja, na którą mogą sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Ale to również narzędzie dla firm i osób prywatnych, które potrzebują szybkiego, niezależnego i komfortowego sposobu podróżowania po całym świecie.